Petr Drahoš: Jaké změny chystá nové vedení UK?

středa 23. února 2000 ·

V pátek 18. února se uskutečnila tisková konference, na které byl představen celý tým současného vedení UK a předneseny jeho záměry a plány vedoucí ke zlepšení podmínek studia a vyučování na UK. 17. února byl inaugurován nový rektor Univerzity Karlovy, Prof. Ing. Ivan Wilhelm, CSc. Jeho tříleté funkční období však začalo již 1. února, kdy se svých úřadů ujali i noví prorektoři. V pátek 18. února se uskutečnila tisková konference, na které byl představen celý tým současného vedení UK (rektor, 6 prorektorů, kvestor a kancléř) a předneseny jeho záměry a plány vedoucí ke zlepšení podmínek studia a vyučování na UK.

Situace UK v bodech

 • Na univerzitě nyní studuje 38 tisíc studentů což je zhruba dvojnásobek proti roku 1990. K dispozici je 11 tisíc lůžek, potřeba by bylo asi o 3 tisíce více.
 • Nový areál v Jinonicích, v němž nyní probíhá kolaudační řízení, bude sloužit k zajištění části výuky, resp. vědecké činnosti Fakultě sociálních věd, Filozofické fakultě, Institutu základů vzdělanosti a Centru ochrany životního prostředí.
 • UK zaměstnává 7 tisíc lidí a hospodaří s rozpočtem 2,25 mld. Kč ročně. Jeho značná část je čerpána prostřednictvím grantů. Tuto možnost však využívají fakulty nerovnoměrně - tři z nich (Přírodovědecká, Matematicko-fyzikální a 1. lékařská) získávají 70 % všech grantových prostředků přicházejících na univerzitu…
 • Přestože průměrné příjmy pedagogů a vědeckých pracovníků stoupají, stále zůstávají pod průměry jiných VŠ v ČR
 • Rektorovi nejvíc vadí, že UK ze zákona nesmí zakládat podniky s finančními ani nefinančními vklady (know-how) do komerčních společností a tak si přivydělávat, jako je to běžné ve Velké Británii (např. v Oxfordu, kde profesoři dostávají k platu ještě dividendy…).

Personální složení vedení UK

 • Rektor:  Prof. Ing. Ivan Wilhelm, CSc. (jaderný fyzik)
 • Prorektoři:
  • pro zahraniční styky - Prof. RNDr. Petr Čepek, CSc. (prozatimně, na 2 měsíce)
  • pro vědu a výzkum - Prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc. (docent vnitřního lékařství)
  • pro sociální záležitosti studentů - Prof. RNDr. Eva Kvasničková, CSc. (docentka biochemie)
  • pro studijní záležitosti - Doc. RNDr. Jaroslava Svobodová, CSc. (docentka mikrobiologie)
  • pro vnější vztahy - Doc. JUDr. Vladimír Vopálka, CSc. (docent správního práva a správní vědy)
  • pro rozvoj - Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (docent vnitřního lékařství)
 • Kvestor:  Ing. Josef Kubíček
 • Kancléř:  Mgr. Tomáš Jelínek

Záměry a plány vedení UK

 • podporovat vědomí jednoty a celistvosti univerzity, rozvíjení komunikace mezi studenty i pedagogy
 • odstranit formální překážky při vytváření studijních programů a individuálních studijních plánů přesahujících rámec jedné fakulty
 • zajistit sociální i mimořádná stipendia
 • rozvíjet kontakty s VŠ ve světě s konečným cílem zařadit zahraniční stáže v průběhu studia jako studijní povinnost
 • zajistit korektní průběh přijímacího řízení
 • usilovat o inovaci kritérií pro udělování vědecko-pedagogických titulů ( při zachování současné náročnosti habilitačního a jmenovacího řízení)
 • rozšiřovat dostupnost informací, zlepšit přístup k elektronickým informačním zdrojům
 • podporovat rozvoj internetu
 • vydat aktuální učební texty pro obory, kde jsou stávající již zastaralé
 • zlepšit systém přidělování kolejí (s využitím námětů studentů) a modernizovat vybavení pokojů
 • dále zvyšovat prestiž univerzity
 • dokončit výstavbu plánovaných objektů
 • umožnit placené celoživotní vzdělávání
 • přispět k obnovení VŠ klubu studentů univerzity

Nejbližší zajímavé akce:

 • 2. března, 18,30 hod. (Karolinum) - REFORMA SOUDNICTVÍ V ČR (diskusní večer s ministrem spravedlnosti JUDr. O. Motejlem)
 • 6. března, 16,00 hod. (Velká aula Karolina) - slavnostní zasedání k 150. VÝROČÍ NAROZENÍ T. G. MASARYKA
 • 15. března (Karolinum) - vernisáž výstavy PŘÍBĚH MĚSTA (kulturní minulost Prahy), další část pod názvem MĚSTO BRAN bude otevřena v červnu a závěrečná část MĚSTO PRO ŽIVOT pak v říjnu letošního roku
 • 16. - 17. března (hotel Krystal) - MARKETING VYSOKÝCH ŠKOL (mezinárodní konference)
 • 8. - 9. dubna, 9 - 16 hod. (ve všech prostorách Karolina) - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ (výstava univerzitních insignií, výstava Praha a Univerzita atd.)


Petr Drahoš

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.