Petr Drahoš: Premio Iberoamericano 1999

středa 15. prosince 1999 ·

Slavnostní předání Iberoamerických cen za rok 1999 proběhlo v takřka zaplněném Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy. V pondělí 13. prosince odpoledne proběhlo v takřka zaplněném Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy slavnostní předání Iberoamerických cen za rok 1999.

Premio Iberoamericano každoročně vypisují velvyslanectví latinskoamerických zemí spolu se Španělskem a Portugalskem s  cílem rozšířit znalosti a podnítit zájem o kulturu španělsky a portugalsky mluvících zemí mezi vysokoškolskými studenty v ČR.

Letošní jubilejní pátý ročník přinesl několik zásadních změn. Dřívější dvě kategorie (humanitní vědy a sociální a ekonomické vědy) byly zrušeny, a tak vznikl větší prostor pro svobodnou volbu tématu. Namísto čtyř cen se nyní udílejí jen tři, což umožňuje finanční navýšení odměn, které se pohybují v řádu stovek USD.
Soutěž svými pracemi obeslalo 15 studentů. Každý účastník odevzdal zhruba 40 stránkový text ve španělském nebo portugalském jazyce, s přímým vztahem k Latinské Americe či Iberskému poloostrovu. Za jeho kvalitu ručí nejen autor, ale i vedoucí oddělení nebo ústavu, kde uchazeč studuje, neboť podepisuje dobrozdání - potvrzení o tom, že přihlášená práce má požadovanou odbornou úroveň.

V úvodním slově vyhlašovacího ceremoniálu rektor UK, prof. Malý, připomněl probíhající spolupráci UK s univerzitami ve Španělsku, Portugalsku, Mexiku a dalších zemích. Velvyslanec Brazílie, pan Rouaneto, poté ve svém projevu zdůraznil význam a přínos Iberoamerických cen a předal slovo Dr. Basabemu, velvyslanci Argentiny, který se ujal vyhlašování oceněných studentů.

1. cenu získala Lenka Vavrušová z Univerzity Palackého v Olomouci (studentka oboru španělská a portugalská filologie) za práci O Dragao de cobre (povídka Měděný drak). Bohužel nemohla převzít ocenění osobně, neboť odjela do Portugalska…

2. cenu obdržel Maksim Ščur, student hispanistiky na filozofické fakultě UK v Praze, za práci Borges - El profeta Velado (Borges - Zahalený prorok), ve které rozebírá dílo významného argentinského spisovatele Jorge Luise Borgese.

Také 3. cena zůstala v Praze. Zasloužila se o to Zuzana Růžičková, která vystudovala translatologii a sociologii na filozofické fakultě UK. Její rozšířená diplomová práce El Piropo como tema de investigación (Lichotky jako téma výzkumu) se zabývá užitím lichotek a poklonkování v každodenním životě v Argentině a rozebírá tento fenomén z lingvistického hlediska.
Na závěr dostali ocenění studenti příležitost podělit se o své dojmy a poděkovat organizátorům, kteří pak pozvali přítomné na malé občerstvení a skleničku vína.

Zuzanu Růžičkovou jsem mezitím poprosil o krátký rozhovor, který ho s úsměvem poskytla:

"O čem vlastně Vaše práce je?"
O lichotkách, které jsou v Argentině běžným jevem, kulturním "endemitem" vycházejícím z literární tradice romancí. Žena je básnickým jazykem přirovnávána např. ke Slunci, květinám, uměleckým předmětům nebo drahým kamenům.
"Má tato práce také nějaký vztah k současnému životu v ČR?"
Téma je u nás velmi aktuální od doby, kdy některé zdejší televizní kanály začaly vysílat latinskoamerické telenovely. Bohužel je překlad v těchto partiích velmi necitlivý.
"Soutěžila jste už v minulých ročnících?"
Ne, letos je to poprvé.
"Co Vás k soutěži přivedlo?"
Vedoucí mé diplomové práce.
"A co pro Vás tento úspěch znamená?"
Především mě těší, že někdo ocenil mé úsilí.

Děkuji za rozhovor a přeji dostatek elánu a inspirace k dalšímu studiu!Petr Drahoš

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.