Petr Drahoš: Vědma´99

úterý 16. listopadu 1999 ·

Co přinesl v pořadí již 6. ročník výstavy rodičům, pedagogům a všem zájemcům o školu? Od čtvrtka do soboty (4.- 6.11.) proběhla v Praze na Strahově pod záštitou MŠMT a místního magistrátu výstava Vědma ´99, která je již tradičně zaměřená především na vzdělávání. Loňský ročník navštívilo zhruba 9000 návštěvníků, kteří měli možnost shlédnout 130 expozic. Letos vystavovalo 132 firem, počet návštěvníků zatím nebyl oficiálně oznámen. Zajímají-li Vás další detaily (kupř. seznam vystavovatelů) a aktuality (i o dalších veletrzích), navštivte oficiální stránku pořadatele.
A co přinesl v pořadí již 6. ročník rodičům, pedagogům a všem zájemcům o školu? Dozvěděli se mnoho důležitých informací o zúčastněných školách, mohli klást specifické otázky, na něž jim zpravidla odpovídali kompetentní lidé. Rodiče, kteří hledají pro děti kvalitní střední školu zjišťovali kdy se pořádá Den otevřených dveří, co se na škole děje v rámci výuky i mimo ní, v čem je škola jiná či lepší než ostatní, jaké uplatnění mají její absolventi, zda organizuje výměnné pobyty dětí (se školou v cizí zemi), jaké má plány a perspektivy do budoucna, s jakými problémy se potýká apod. 


Na Vědmě však nebyly k vidění jen jazykové školy, obchodní akademie, střední odborná učiliště, vyšší odborné školy nebo školy vysoké… Zastoupena byla i pedagogická nakladatelství (SPN, Fortuna, Portál), časopisy (Učitelské noviny, Týdeník školství, Nové knihy), ekologické organizace (Děti Země upozorňující na výhody cyklistické dopravy, sdružení propagující hru Beo), zájmová sdružení (Mensa), výrobci pomůcek, agentury nabízející nový pracovní poměr či rekvalifikaci a v neposlední řadě orgány státní správy. Zajímavý byl stánek Nadace M. J. Stránského, která prezentovala časopis Nová přítomnost (navazující na prvorepublikovou Přítomnost Peroutkovu) a Český dialog (kulturní časopis udržující kontakt mezi lidmi žijícími v ČR a krajánky roztroušenými po celém světě). 

Návštěvníky, kteří nepřišli za konkrétním cílem, jistě upoutaly nádherné výrobky produkované žáky či studenty našich škol (některé přímo na místě!) - vysoustružené dřevěné hračky (z Prahy Nového Zlíchova), porcelánová zvířátka (Karlovy Vary), pěkná netradiční Vánoční přáníčka a jiné bylo možno dokonce zakoupit, třeba jako dárek.
Pro všechny byl také připraven doprovodný program, který měl odbornou (přednášky, semináře) i veřejnou část (dětské módní přehlídky, vystoupení dětského kouzelníka). V průchodu mezi halami byly vyvěšeny oceněné soutěžní práce na téma: "O čem zrovna přemýšlím", "Proč si nikdy nevezmu drogu" a "Co bych udělal, kdybych byl prezidentem". Některé z nich jsou opravdu pozoruhodné. Překvapilo mne však, že všechny, které jsem četl, byly jen z několika pražských škol. Že by se ty mimopražské vůbec o soutěži nedozvěděli? 

Můj celkový dojem z výstavy byl velmi dobrý. Snad jsem nebyl sám komu ukázala, jaký (mnohdy nevyužitý a promarněný) potenciál ve školství dříme. Pokud budete mít čas a chuť, neváhejte a přijďte se podívat na příští ročník v termínu 2.-4.11.2000, určitě nebudete litovat!


Petr Drahoš

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.