redakce: Středoškolská OSN vyzvala k zastavení bojů

čtvrtek 1. července 1999 ·

Celosvětové problémy jako nezaměstnanost, světovou hospodářskou krizi, uprchlictví a konflikt v Kosovu projednal IV. ročník středoškolské konference Pražského modelu Spojených národů. Celosvětové problémy jako nezaměstnanost, světovou hospodářskou krizi, uprchlictví a konflikt v Kosovu projednal v uplynulých čtyřech dnech IV. ročník středoškolské konference Pražského modelu Spojených národů. Tři sta studentů z ČR a 20 ze SR simulovalo jednání OSN. "Jednání probíhala stejně jako v OSN. Každý zástupce se v celoroční přípravě se svou zemí ztotožní, hájí její zájmy stejně jako reálný diplomat," uvedl zástupce středoškoláků Luboš Veselý. Například při řešení situace v Kosovu se vytvořily dva bloky států. Jeden reprezentuje Rusko a Čína, druhý USA a Velká Británie. Studenti na závěr jednání přijali jako zástupci těchto států rezoluci, která odsuzuje porušování lidských práv v Kosovu, a to jak ze strany Srbů, tak i kosovských Albánců. Zároveň vyzývá Rusko, aby zprostředkovalo první jednání mezi JSR a mezinárodními organizacemi Světového společenství, které by mělo zastavit boje. Podle rezoluce by se měl rovněž obnovit mandát pro mírové síly OSN v Makedonii. "Také otázka uprchlictví je v současnosti velmi diskutovaná a naše rezoluce vyjádřila nutnost zlepšení struktury organizací starajících se o uprchlíky tak, aby se o ně pečovalo skutečně ve chvíli, kdy to potřebují. Jedná se především o redukci byrokratického aparátu," uzavřel Luboš Veselý.

Zdroj: Metro, březen 1999 

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.