redakce: Ústav teorie informace a automatizace slaví

středa 30. června 1999 ·

Ústav teorie informace a automatizace AV ČR oslaví v letošním roce 40. výročí svého založení.  Při této příležitosti se konal jubilejní seminář, na němž vystoupily špičkové osobnosti naší vědy z oboru teoretické kybernetiky a přednesly příspěvky o výsledcích práce ústavu. K nejzajímavějším výsledkům práce vědců z ústavu, které byly představeny na tiskové konferenci, patří zápisník pro nevidomé, projekt tzv. Terezínské pamětní knihy a zprovoznění systému RODOS.

Zápisník pro nevidomé zvaný GIN
V zápisníku jménem GIN (služebník) dostává nevidomý uživatel pomůcku, kterou může mít díky kapesním rozměrům neustále při sobě. GIN, vybavený syntetickým hlasem a slepeckou klaviaturou, umí editovat text, dotázat se na čas nebo datum, vytvářet telefonní seznam, má k dispozici i funkce budíku, kalkulátoru, stopek, teploměru a minutníku. Uživatel má možnost spojit GIN s PC a přenášet data oběma směry, například přenést text knihy z PC do GINu a nechat si syntetickým hlasem předčítat kdykoli a kdekoli chce. GIN lze rovněž spojit přes modem po telefonní síti s jiným GINem nebo s PC, případně vstoupit do schránky sítě Internet.


Terezínská pamětní kniha
Ústav teorie informace a automatizace již řadu let spolupracuje s Nadací Terezínská iniciativa a Památníkem Terezín na projektu dokumentace osudů desetitisíců židů, kteří byli během druhé světové války deportováni z celé Evropy do nacistického koncentračního tábora Terezín. Cílem projektu bylo převést do elektronické formy neúplná a nejasná osobní data obětí holocaustu, která nashromáždil historický výzkum z řady různorodých pramenů, a umožnit jejich efektivní zpracování. Výsledkem první etapy spolupráce bylo v roce 1995 vydání Terezínské pamětní knihy, shrnující osudy více než 80 tisíc židů z území dnešní České republiky, kteří se stali oběťmi nacistických deportací v době války.

Systém RODOS pro případy radioaktivních úniků
Pracovní tým složený z pracovníků Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR a ze Státního ústavu radiační ochrany zahájil od 1. 1. 1997 práce na implementaci systému RODOS (Real-time Online DecisiOn Support system). Tento systém je určen pro podporu havarijních týmů při prognóze závažnosti a rozhodování o přijetí protiopatření při případných mimořádných situacích v důsledku radioaktivních úniků z jaderných zařízení. Práce probíhají v rámci společného projektu INCO COPERNICUS organizovaného Evropským společenstvím a účastní se ho na 20 evropských institucí. Projekt umožní okamžitou výměnu informací o případných incidentech na jaderných zařízeních v Evropě. Data bude možné čerpat z celoevropské databáze, na níž se v rámci projektu pracuje.ÚTIA AV ČRÚstav teorie informace a automatizace byl založen v roce 1959 jako pracoviště zaměřené na nové metody a problémy teoretické kybernetiky. V současnosti se vědecká činnost zaměřuje na vybrané problémy informační vědy, vědy o řízení a pokročilé metody zpracování dat.Řešení každé problematiky respektuje a zahrnuje do svých teoretických modelů náhodu a další typy neurčitosti přítomné v reálných zkoumaných situacích, čímž se přibližuje obrazu skutečného světa - nepřesným výsledkům měření a subjektivitě lidského vnímání. Vědci matematickými metodami "učí počítače myslet" - tzn. analyzovat tyto situace a přijímat rozumná rozhodnutí a připravovat řídící zásahy do sledovaných systémů.

Mgr. Jana Křížová vedoucí tiskového odboru
Národní tř. 3
117 20 Praha
E-mail: tisk@kav.cas.cz
Tel: 02/24 24 05 14

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.