Lékař Balík: Myslím, že jsme na vrcholu pandemie. Zavřených škol se bojíme víc než covid pozitivních

sobota 10. října 2020 ·

Od jara se věnuje těm nejtěžším případům s covidem-19 u nás. Má i velké zkušenosti s podáním léku remdesivir. Anesteziolog Martin Balík, vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, v rozhovoru pro Právo zhodnotil aktuální stav a účinnost dostupné léčby, ale i současných opatření. 


Martin Balík (repro DVTV)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi: 

Co říkáte na současný stav denních nárůstů počtu lidí nakažených, hospitalizovaných a v těžkém stavu? Máte pocit, že jsme již na pomyslném vrcholu, či se zde počty budou ještě navyšovat? 

Myslím si, že jsme na vrcholu, a to přesto, že počty nákazy nemají ideální sestupnou tendenci. Věřím ale, že i při současných 5 tisících nakažených denně je v možnostech naší fakultní nemocnice situaci dobře zvládnout i po horizontu 5–10 dní, kdy se to začne projevovat i v počtu lidí ve vážném stavu. Nicméně mnohé nemocnice se dostanou na hranu svých možností, kdy budou muset zřejmě sáhnut do svých rezerv, a tedy začít tlumit plánovanou péči, což se dělo na jaře a jedná se o něco skutečně nepříjemného. Nejde totiž jen o to, že se odloží některé ortopedické operace či operace žlučníků, ale může dojít i k odložení onkologických zákroků či náročných cévních operací, které nejen významně zkvalitní život nemocných, ale jsou i potřeba. Určitě tak následující čas ukáže připravenost nemocnic. 

Menší nemocnice si začínají stěžovat na nedostatek zdravotníků, například nemocnice v Uherském Hradišti na nedostatek anesteziologů. Jak jste na tom vy? 

Relativně dobře. Lékařů máme dost a jsme zatím stále schopní pokrýt i navýšený provoz, pokud by k němu došlo. Samozřejmě stále existuje riziko v tom, že by se nám personál ve větším množství nakazil, a to tak, že by opravdu nemohl pracovat, a pak ve hře zůstává riziko, že se zavřou školy a nám kvůli tomu několik zaměstnanců zůstane doma s dětmi. Popravdě zavřených škol se v tomto směru bojíme více než covid pozitivních. Celý rozhovor naleznete v Právu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.