Největší dopady budou mít neviditelné náklady, které nás doběhnou až v budoucnu. Například ztráta vzdělanosti se bude počítat na stamiliardy, popisuje Daniel Münich v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Daniel Münich (cerge-ei.cz) |
Některé věci se měří snadno a na nich se bude ukazovat, že třeba ten dopad nebyl tak silný. To je například okamžitý pokles hrubého domácího produktu.
Jenže je tu řada neviditelných nákladů, které si poneseme po desetiletí a ty jsou mnohem zásadnější. Zejména ztráty na vzdělání. Děti, žáci, mladí studenti byli při jarní vlně podrobeni něčemu, čemu říkáme distanční výuka. Jenže já mám zásadní pochyby, že u velké části žáků docházelo vůbec k nějakému vzdělávání.
A nyní se postupně dostáváme do stejné situace. Školy se po desítkách postupně částečně nebo zcela uzavírají a napůl fungují prezenčně, napůl distančně. Navíc v mnoha případech se musí soustředit víc na to, aby děti měly roušky, tam, kde je mají mít. Nepohybovaly se tam, kde nemají být. A výuka je až na nějaké třetí koleji.
V dlouhodobém horizontu to bude mít nedozírné důsledky. Nižší vzdělanost znamená význačné dopady pro ekonomiku. Sníží to výkon lidí, jejich produktivitu a tím HDP. Existují na to přibližné výpočty. Vychází se ze zkušeností s krátkodobějšími lockdowny například kvůli počasí nebo stávkám, což ale byly skutečně otázky několika týdnů. Když jsem to počítal pro tu jarní uzávěru dle metodiky Světové banky, tak v té nejhorší variantě byl dopad do budoucího hrubého domácího produktu propad o 500 miliard korun.
Celý rozhovor naleznete zde
4 komentářů:
Pane Munichu, ztráty ve vzdávání už "frčí" několik let. Nikomu to nevadí!!
Vidíte, ani to přehlasovaná "u" neumím najít...tak asi tak:-)
...bratru už tři dekády a NIKOMU TO NEVADILO A ANI NEVADÍ...
pardon...ve vzdělávání samozřejmě ...ale vzdávání se z toho stává, zdá se.
"Ztráty"? "Nižší vzdělanost"?
A že tak najednou?
Já myslel, že celá škola je k ničemu a bylo by nejlíp, kdyby děti samostatně a svobodně vyhledávaly informace na internetu a dělaly geniální objevy, v čemž jim učitelský dril brání.
Okomentovat