Cermat: Každý pátý žák 9. třídy si podal přihlášku na gymnázium

neděle 5. července 2020 ·

Každý pátý žák 9. třídy si podle Cermatu podal přihlášku na gymnázium, nejvíce v Praze a ve Zlínském kraji, nejméně na Karlovarsku a Plzeňsku. Vyplývá to z údajů o letošních přijímacích zkouškách na střední školy, které Cermat zveřejnil. Letos se na střední školy hlásilo téměř 94.000 dětí, do čtyřletých oborů jich směřovalo přes 69.000 a 60 procent z nich na střední odborné školy. Loni se na střední školy hlásilo asi o 4000 dětí méně. Informuje ČTK.
Celý text naleznete zde 
Zprávu Cermatu naleznete zde

2 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
5. července 2020 v 10:18  

"Do budoucna by proto chtěli usilovat o to, aby o dalším vzdělávání dítěte rozhodovaly spíše jeho dovednosti a obecné studijní předpoklady než výsledky testu z češtiny a matematiky."

Mohl by Plagovi někdo vysvětlit, že v situaci, kdy se na maturitní obor dostane každý, kdo má odvahu podat si na něj přihlášku, to vyjde úplně nastejno?

Milan Keršláger řekl(a)...
6. července 2020 v 21:05  

Paní Adamová, jednak pan Plaga má absolutní pravdu. A druhák - na gymnázia jde celorepublikově zhruba stejné procento žáků, jako před Listopadem'89, takže 20% přihlášek sice vypadá jako bombastický titulek, ale není (Praha cca 30%, chudší regiony polovina).


Ani by to jinak nešlo, když na učební obory jde 1/4 až 1/3, s maturitou 2/3 až 3/4 (podle krajů). Leda byste chtěla, aby všichni dělali u pásu nebo s krumpáčem (bez jakéhokoliv vzdělání), což je (promiňte) opravdu nebetyčná hloupost.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.