EDUin: Podívali jsme se, jak ministerstvo školství splnilo sliby dětem připravujícím se doma na přijímací zkoušky

úterý 9. června 2020 ·

Kvůli intenzivní přípravě na přijímací testy osekané letos na jeden termín umožnil ministr školství Robert Plaga od 11. května prezenční výuku žáků 9. tříd. Ne všichni žáci ale měli během posledních měsíců stejné podmínky ke školní práci a ne všichni se také do školy mohli vrátit. Ne vždy také mohou jejich rodiče investovat do komerčních přípravných testů, aby se mohli “nadrilovat” na specifický typ otázek používaný ve státních přijímacích testech.Ministr Robert Plaga kritizovaný za omezení přijímaček na jeden termín deváťákům spolu s oznámením termínu zkoušky na tiskové konferenci 6. května slíbil, že jim jeho resort s tréninkem na testy pomůže a zveřejní pro ně řadu výukových materiálů. Státní přijímací zkouška dnes začala, a tak jsme se podívali, nakolik byly jeho sliby splněny.

„Sliboval jsem před několika týdny, že ministerstvo připraví podpůrné materiály, uvolní testy Cermatu k tomu, aby si je mohli vyzkoušet nanečisto v reálném prostředí se záznamovým archem a jsem rád, že se to v této chvíli podařilo připravit, jmenuje se to Přijímačky bez obav. Žáci budou mít k dispozici skutečné informace týkající se jak vlastního průběhu zkoušky, tak materiálu pro přípravu na zkoušky. Zároveň jsme slíbili výuková videa s jednotlivými úlohami, i ta se rozbíhají. K dispozici je také 18 průvodců řešeními testů a další budou v následujících dnech doplňovány. Kromě této webové verze je v aplikaci INSPIS České školní inspekce možnost procvičovat na chytrých telefonech jednotlivé testy, které Cermat uvolnil, jsou to testy včetně řešení,” řekl ministr školství.

1. Uvolnění testů Cermatu z minulých let 

Testy úloh a záznamové archy z minulých let byly na webu Cermatu přístupné již před koronavirovou krizí, i když díky ministrovu prohlášení se k nim mohla dostat část žáků a rodičů, kteří o tom dříve nevěděli. K dispozici jsou i informace o průběhu zkoušky. Tento slib byl splněn, a to ještě před uzavřením škol.

SLIB SPLNĚN

2. Výuková videa s jednotlivými úlohami 

Pokud by se ministerstvu školství podařilo během čtyř týdnů připravit kvalitní sérii výukových videí pokrývající látku potřebnou k přijímacím zkouškám na čtyřletá i víceletá gymnázia, zasloužilo by si poklonu. To se ale nestalo a za daných podmínek (odpovědnost za ni byla přenesena na dobrovolníky-studenty, kteří neměli dost času ani podpory) ani stát nemohlo. Ke dnešnímu dni bylo na youtube nahráno 34 videí Přijímačky bez obav, dvě z nich byla smazána. Například český jazyk pro 9. třídu (pokrývá 6 videí (celkem 80 minut mluveného slova).

SLIB NESPLNĚN

3. 18 průvodců řešením testů je k dispozici a další budou doplňovány 

Cermat na webu slíbil, že průvodce testů budou postupně doplňovány. Měsíc, který žáci dostali na přípravu k přijímací zkoušce, ale Cermatu ke zveřejnění všech potřebných průvodců řešením nestačil. V den přijímací zkoušky byl na jeho webu k dispozici průvodce řešením jen u necelé třetiny uvolněných testů z matematiky a u dvou ze tří testů z českého jazyka. Použitelnost uvolněných testů bez průvodce řešením při domácí přípravě je přitom omezená.

SLIB NESPLNĚN

Za pozornost stojí webová aplikace, která přímo na webu Cermatu slibuje procvičování testů a úloh. Zda proběhla 20. května slibovaná optimalizace pro jiná zařízení než pro počítač, jsme neověřovali, pokud však nabízí stejnou funkčnost jako aplikace na webu, doporučujeme tak jako tak vytisknout test ve formátu.pdf. Organizace řízená ministerstvem, které vyzývá školy k tomu, aby rozvíjely online výuku, může posloužit jako příklad, jak mohou vypadat zastaralé a nekvalitní online vzdělávací nástroje, které by se používat neměly.

PALEC DOLŮ ZA NEVHODNÉ ŘEŠENÍ

4. Možnost procvičovat testy v aplikaci INSPIS SET, a to testy včetně řešení 

Aplikace České školní inspekce je volně dostupná pro různá elektronická zařízení, procvičovat v ní lze uvolněné testy z přijímaček na rozdíl od webu Cermatu skutečně elektronicky. Aplikace zkontroluje správné odpovědi, nenabízí ale s výjimkou úloh z geometrie správné postupy. Za nimi tak žák musí opět na web Cermatu, tedy pokud je tam k danému testu nalezne. Z pohledu technologických standardů moderních vzdělávacích aplikací nemá ani aplikace co nabídnout.

SLIB SPLNĚN s výhradou

„Omezení přijímacích zkoušek na jeden termín bylo velmi sporným rozhodnutím a ministerstvo školství za něj bylo od počátku právem z mnoha stran kritizováno. Úspěch v soutěži o místa na středních školách bude kvůli němu ještě více než v jiných letech záviset na domácím zázemí a ochotě a možnostech rodičů investovat do přípravy na úspěch v testech od Cermatu svůj čas nebo peníze. Možná i proto cítil ministr školství potřebu slíbit zejména deváťákům, že je jeho úřad v přípravě podpoří. Byly to ale prázdné sliby,” říká tisková mluvčí EDUin Radka Hrdinová.


Zdroj: EDUin

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.