Děti z cizojazyčných rodin zahltily úkoly, na které jsou často samy

neděle 12. dubna 2020 ·

Pro většinu rodičů je situace od uzavření škol obtížná, zvlášť když musí nyní ve většině případů izolováni doma plnit hned několik rolí, včetně částečného suplování učitele. Pomáhat dětem s úkoly a novým učivem nemusí být úplně jednoduché. Obzvlášť těžké je to ale pro rodiče cizince. Vysvětlovat dětem látku nebo zadání v jazyce, který není jejich mateřský, je v některých rodinách nemožné, proto si děti často musí vystačit samy. Tématu se věnuje iDNES.„Pro děti s odlišným mateřským jazykem je stávající situace náročná, jelikož domácí výuka počítá se zapojením rodiny,“ popisuje Mariana Čapková (Praha sobě) z pražského magistrátu. „Proto jsme se před dvěma týdny obrátili na organizaci META, která se problematice vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem dlouhodobě věnuje a která má informace z terénu, “ doplňuje Čapková.

Na poptávku magistrátu vypracovala organizace informace pro rodiče cizince hned v několika jazycích – angličtině, ruštině a vietnamštině. „Je důležité rodiny průběžně informovat o vývoji výjimečných opatření a jejich následků na školství, například na průběh přijímaček na střední školy,“ vysvětluje Čapková. A také doporučení pro učitele, jak s dětmi, jejichž první jazyk je jiný, pracovat na dálku.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

rváčkazvesela řekl(a)...
13. dubna 2020 v 7:32  

A mají v rodině telefon? Vsadím se, že učitel rád po telefonu poradí...A co takhle spolužáci? Kdo chce hledá způsoby, kdo ne důvody. Telefony mají i uprchlíci.
Cizojazyčné rodiny se sem nějak dostaly. Určitě počítali s těžkostmi, které zde budou muset překonávat. Ony , ne my.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.