Část poslanců ČSSD jde proti ANO, chtějí víc peněz na platy učitelů

pondělí 2. prosince 2019 ·

K dalšímu přísunu peněz na platy učitelů by mělo dojít přesunutím 3 miliard v pozměňovacím návrhu, který podal poslanec Václav Votava spolu s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou. Podle nich by k navýšení mělo dojít kvůli tomu, že na začátku roku sliboval premiér navýšení platů o 15 procent. „My jsme neudělali nic jiného, než že vycházíme z programového prohlášení vlády. Hnutí ANO se přihlásilo k tomu, že by se do roku 2021 mělo dostat na úroveň 1,5 násobku průměrné mzdy. Dokonce bylo slíbeno na začátku roku, že nárůst bude o 15 procent, dokonce o tom mluvil sám premiér,“ řekl pro Echo24 člen rozpočtového výboru Václav Votava.Tři miliardy by se podle něj měly vzít z kapitoly obsluhy státního rozpočtu, protože se tato částka během roku nevyčerpá a nebude tedy nikde chybět. S podporou tohoto pozměňovacího návrhu bude Votava s ostatními spolustraníky a hnutím ANO ještě jednat.

Jednoznačnou podporu návrhu nevyslovil ani ministr školství Robert Plaga, který musel přestát jednodenní stávku části učitelů, kteří jsou s výší přidání na příští rok krajně nespokojeni. „Asi se nenajde ministr školství, který by odmítl prostředky na platy učitelů a ani já nejsem výjimkou. Je však nutné si uvědomit, že jsme v situaci, kdy po mnoha letech platy učitelů dynamicky rostou a vláda plní programové prohlášení, že v roce 2021 budou platy učitelů na 150 procent jejich výše z roku 2017. Vláda státní rozpočet schválila v nějaké podobě a je zřejmé, že pokud by se v něm přesouvaly prostředky do kapitoly školství, je potřeba je také někde vzít,“ řekl pro Echo24 Robert Plaga.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Unknown řekl(a)...
2. prosince 2019 v 10:09  

Myslím, že se takový ministr našel. Plaga není první. On ale vyniká v trapnosti, s jakou tak činí. Připočtu-li jeho "reformu" výuky matematiky, kdy oznámil, že se bude redukovat 50 procent učiva matematiky, rázem je králem školské hvězdné pěchoty. A kandidátem na okamžité odvolání. Čím dřív, tím menší bude spoušť..

Radek Sárközi řekl(a)...
2. prosince 2019 v 11:18  

Pokusil jsem se zmapovat všechny poslanecké návrhy ohledně rozpočtu školství:

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/11/poslanecke-pozmenovaci-navrhy-stani.html

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.