Průzkum: Sametová revoluce a polistopadový vývoj očima občanů ČR a SR

neděle 17. listopadu 2019 ·

Sametová revoluce je při posuzování různých historických událostí setrvale řazena k těm nejlépe hodnoceným v ČR (v aktuálním výzkumu 66 % kladných vyjádření), v SR patří rovněž k pozitivně vnímaným (v aktuálním výzkumu 56 % kladných vyjádření). V České republice jsou porevoluční změny a vývoj vnímány pozitivněji než na Slovensku, zároveň se zde ukazuje větší kritičnost k předlistopadovému režimu. Vyplývá to z průzkumu CVVM.V obou zemích jsou oceňovány zejména nově nabyté svobody jako možnost svobodného pohybu, vyjádření názoru a přístupu k informacím, na Slovensku jsou zároveň ještě více akcentovány položky ohledně participace, ať již je to relativně, tedy pořadím dané položky, jako v případě možnosti svobodně se účastnit na veřejném životě, nebo absolutně, tedy větším podílem odpovědí ohledně zlepšení situace po listopadu 1989, jako je tomu v případě možnosti ovlivňovat politická rozhodnutí.

Jak v České republice, tak na Slovensku jsou kriticky vnímány zejména sociální jistoty a bezpečnost občanů, když podstatný podíl obyvatel mluví o zhoršení oproti situaci před listopadem. Největší rozdíly mezi oběma státy panují v hodnocení zdravotní péče a životní úrovně. V případě zdravotní péče Češi vidí spíše zlepšení, obyvatelé Slovenska ve velké míře mluví o zhoršení. U životní úrovně se obě země kloní ke zlepšení situace, ovšem podíl hodnocení „mnohem a trochu lepší“ na Slovensku nedosahuje takové výše jako v ČR.


Celou zprávu naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.