Čtvrtina středoškolských učitelů je vyhořelých, ukázal brněnský výzkum

pondělí 25. listopadu 2019 ·

Pocit únavy, fyzické i duševní vyčerpání, nechuť do práce nebo cynismus a hněv vůči žákům. To všechno cítí až čtvrtina učitelů. Ukázaly to výsledky výzkumu, který prováděl Petr Hlaďo z Ústavu pedagogických věd na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Do výzkumu se zapojilo 553 pedagogů z patnácti jihomoravských škol. Vzorek je však dostatečně reprezentativní na to, aby se mohly výsledky pokládat za relevantní i pro další kraje. Informuje iDNES.Petr Hlaďo (muni.cz)

„Vyhořelých se cítí být 25 procent učitelů. Naše měření identifikovala syndrom vyhoření u 15 procent zkoumaných učitelů. Je to alarmující zjištění,“ přiblížil výsledky autor výzkumu Petr Hlaďo. Doplnil, že nejvíce středoškolských učitelů, až pětina, se nachází ve věkovém rozmezí 55 až 59 let.

Jako konkrétní překážky, které omezují výkon profese, učitelé uváděli nejen vysokou psychickou náročnost povolání spojenou s dlouhodobým stresem, ale také velké zatížení administrativou i různými nevýukovými školními aktivitami s žáky.


Celý text naleznete zde

6 komentářů:

Jana Maříková řekl(a)...
25. listopadu 2019 v 17:03  

Staří a vyhořelí do popelnice asi.

Ivo Mádr řekl(a)...
25. listopadu 2019 v 19:04  

Mladí a vyhořelí? Škoda jich.

Lenka Pokorná řekl(a)...
25. listopadu 2019 v 20:11  

Mladí asi nebudou vyhořelí, ti budou ještě nezapálení.

Tajný Učitel řekl(a)...
26. listopadu 2019 v 8:03  

Hoří, má panenko.

mirek vaněk řekl(a)...
26. listopadu 2019 v 20:09  

Jen čtvrtina? Kromě pár mladých, kteří se ještě nestačili unavit a pár, kteří mají všechno na háku, vidím všechny.

BP řekl(a)...
26. listopadu 2019 v 21:15  

Pane Vaňku, já také. A ani ty tahanice kolem navýšení platů žádného optimismu a čerstvé krve do žil nikomu nepřilijí.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.