Konference, které pořádá rektor UK Zima, platila skrytě statisíci čínská ambasáda

pátek 25. října 2019 ·

Čínská ambasáda proplatila podle zjištění deníku Aktuálně faktury za 1,2 milionu za konference, které pořádá Univerzita Karlova a zaštiťuje rektor Tomáš Zima. Akce, které část sinologů kritizuje jako vychýlené ve prospěch propagandy čínského režimu, spolupořádá tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Do jeho firmy čínské peníze přitekly. Po dotazech rezignoval. Zima tvrdí, že o ničem nevěděl.Tomáš Zima (cuni.cz)
Je to přesně měsíc, co v univerzitním Vlasteneckém sále proběhla čtvrtá výroční konference Česko-čínského centra Univerzity Karlovy v Praze. Zaštítil ji rektor Tomáš Zima, diskusi moderoval čínský tlumočník prezidenta Miloše Zemana Vít Vojta. Společně s prorektorem Alešem Gerlochem a čínským velvyslancem Čang Ťien-minem zahajoval akci i Miloš Balabán - ne tolik známá, avšak vlivná postava na nejstarší české vysoké škole.

Okolnosti toho, proč neutrálně se tvářící konferenci zaštítěnou univerzitou financoval komunistický stát a proč peníze tekly skrze soukromou společnost, zjišťoval v uplynulých dnech deník Aktuálně.cz. Balabán v reakci na dotazy ve čtvrtek rezignoval. Zima přes svého mluvčího vzkázal, že o ničem nevěděl a peníze čínské ambasády univerzita nepoužila. V tom si ale zásadně odporuje s pořadateli své vlastní konference, kteří tvrdí, že peníze šly právě na akci, kterou Zima zaštítil.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.