Rostoucí ceny nájmů a rekonstrukce kolejí znesnadňují život studentům. Ubytovací kapacity nepokrývají zájem například na dvou největších českých vysokých školách, na brněnské Masarykově univerzitě a pražské Karlově univerzitě. Studenti se proto musí ubytovat na kolejích cizí školy či platit drahý byt. Tam je však majitelé častokrát nechtějí. Reportáž přináší iDNES.
![]() |
Tereza Fojtová (muni.cz) |
Obdobné problémy mají studenti i v hlavním městě. „Současná poptávka po studentském ubytování v letošním i loňském roce převyšovala nabídku,” přiznal mluvčí Univerzity Karlovy Petr Podzimek. Jelikož internetový systém žádostí o koleje se po vyčerpání kapacity uzavře, nezná přesná čísla neubytovaných studentů. „Ale odhadem se jedná asi o deset až patnáct procent,” odhadl Podzimek.
Majitelé bytů studenty často ubytovat nechtějí. „Obávají se hluku, poškození zařízení nemovitosti nebo třeba toho, že studenti nebudou chtít platit nájemné v letních měsících, kdy mají prázdniny,” vysvětlila Kristýna Řezáčová z realitní kanceláře RE/MAX. Nájem u studentských bytů tak často převyšuje tržní cenu, aby vykompenzoval rychlejší opotřebení.
Celý text naleznete zde
5 komentářů:
3000 míst a 10 000 studentů,jak překvapivé že není míst
Tak ty byty nemají vybydlovat. Kdyby se chovali slušně, jistě by je ti majitelé ubytovali - i za únosné nájemné. Mám osobní zkušenosti. Je to o lidech, existují i slušní studenti ale do studenta a do melounu nevidíš.
rváčkazvesela/ nájemné se natolik zvedlo,že je pro studenty neúnosné (pro ty co brigádničí u donalda)
rváčkazvesela: jsem opravdu zvědavý, kde se v Praze dá bydlet za 4000 měsíčně (cena jednolůžkového pokoje na koleji). Jediné co jsem před asi půl rokem našel byl protiatomový kryt, který by v asi 4 lidech vyšel za podobné peníze (jen v něm nebyla sprcha, ale to se dá řešit). Bohužel byl už dávno pronajmutý.
Nebydlím v Praze...
Okomentovat