Vláda chystá mistrovské zkoušky. Ukážou na kvalitní řemeslníky

čtvrtek 30. května 2019 ·

Stát chce zavést takzvané mistrovské zkoušky. Jejich složením by řemeslník prokázal, že má nejlepší možné vzdělání a kvalifikaci a může svým zákazníkům garantovat kvalitu. Návrh, který má mistrovské zkoušky dostat do zákona, nyní vzniká ve spolupráci ministerstev školství a průmyslu. Hotový by měl být do léta. Informuje týdeník Ekonom.


Karel Havlíček (mpo.cz)
Zkouška nebude povinná. Přihlásit se k ní bude moci každý řemeslník s výučním listem a nejméně pětiletou praxí v oboru. Nabízet své služby ale bude moci zákazníkům dál i v případě, že u zkoušky neuspěje. „Naším cílem není degradovat někoho, kdo nemá certifikát. Ale naopak chceme vytáhnout ty, kteří ho mají, a náležitě je odpromovat zákazníkům, aby si začali uvědomovat, že řemeslná práce má určitou kvalitu a je o určité míře bezpečnosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ministerstvo průmyslu eviduje už na pět set řemeslníků, kteří o mistrovské zkoušky projevili zájem. Nejvíce je jich ze stavebnictví.

„Řemeslníci mají už dnes spoustu možností, jak se dál vzdělávat po vyučení, ale nemají možnost okolí ani sami sobě deklarovat, že jsou lepší než ostatní,“ upozorňuje ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.