Tisícovky českých dětí končí v exekuci. Vláda včera podpořila návrh, aby za dluhy dětí do 15 let odpovídali rodiče.

úterý 7. května 2019 ·

V Česku jsou tisíce dětských dlužníků – exekutorská komora v minulém roce evidovala celkem 3 476 exekucí vůči lidem mladším osmnácti let. Z toho 2 213 dětí bylo mladších patnácti let. „A pak je tu spousta dlužníků, kteří jsou už dospělí, ale svůj dluh si přinesli z dětství. Jejich počet odhadujeme na desítky tisíc,“ říká Martin Kovalčík z organizace Člověk v tísni. Tématu se věnuje MF DNES.


Poslanci ČSSD, ANO, Pirátů a lidovců navrhují, aby případný dluh u dětí do patnácti let automaticky přešel na rodiče či zákonné zástupce. Hranici patnácti let považují za vhodnou, protože mimo jiné právě od tohoto věku můžou nezletilí chodit na brigádu a sami si na splácení dluhů vydělávat.

„Exekuce vedené proti dětem jsou v Evropě unikátní a je hanba, že české zákony něco takového umožňují. Zodpovědnost za dluhy má mít rodič, ne jeho potomek,“ říká pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Vláda včera tento návrh podpořila. „Co se týká exekucí na děti, to je velká prasárna,“ nechal se po jednání vlády slyšet premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Oslovil také hejtmany i primátory, aby nezletilým dluhy odpustili.


Celý text naleznete v MF DNES
Zprávu ČTK k tématu naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.