Jana Mračková Vildumetzová: Ministerstvo školství hledá viníka. Kraje ale za nízké platy učitelů rozhodně nemohou

pátek 3. května 2019 ·

S velkým překvapením jsem poslouchala slova ministra školství Roberta Plagy v jednom z víkendových televizních pořadů, v němž uvedl, že chce zkontrolovat, jak kraje rozdělily školám peníze na růst platů a jestli učitelé dostali i slibované odměny. Systém financování podle něj není vyvážený a měl by se zpřehlednit. Myslím, že tahle slova neohromila jen mě, ale i hejtmany ostatních krajů, o odborech školství krajských úřadů nemluvě.


Jana Mračková Vildumetzová (asociacekraju.cz)
Skutečně je ministerstvo školství přesvědčeno, že kraje zadržují finance pro školy? A že jsou to konkrétně kraje, které by měly vyvážit a zpřehlednit systém financování? Není to náhodou kompetence, ba snad přímo povinnost ministerstva školství?

Ale pojďme se podívat, jaká je skutečnost. Na začátku ledna 2019 se změnila směrnice MŠMT, podle které kraje rozepisují tzv. přímé výdaje školám a školským zařízením ve svém regionu. Hlavní změnou byla možnost navýšení rezervy pro krajské úřady z 3,1 % na 4,0 %, a to z důvodu změny ve způsobu financování podpůrných opatření. Podle nám dostupných informací žádný z krajů nevyužil možnosti vytvořit takto vysokou rezervu a prostředky byly organizacím rozepsány již v základním návrhu rozpisu rozpočtu. Metodika MŠMT dávala za úkol krajům rozepsat prostředky státního rozpočtu do 21. března 2019, většina krajů to ale udělala dříve. V žádném případě tedy nezadržujeme finance a ředitelé škol a školských zařízení mají prostředky i informace „v předtermínech“.

Ředitelé byli navíc informováni o tom, že MŠMT mimo zvýšeného objemu prostředků do „základního rozpočtu“ vyhlásilo rozvojový program k vyrovnání mezikrajových rozdílů, což jsou prostředky na nenárokové složky pedagogických pracovníků mateřských, základních a středních škol. V ČR bylo rozděleno přes 1 miliardu korun, v našem regionu informace byla ředitelům rozeslána na počátku března spolu s prostředky na celý rok.

Kde je tedy problém s navyšováním platů? Podle výsledků z výkazů za I. čtvrtletí roku 2019 v porovnání s údaji za stejné období roku 2018 například situace v našem Karlovarském kraji vypadá takto: vloni měly krajské školy vyčerpáno 24,29 % rozpočtu a obecní organizace 24,81 % rozpočtu. Nyní je vyčerpáno v případě krajských škol 23,28 % a u obecních jen 22,6 % rozpočtu. Ředitelé evidentně daleko více šetří a vyčkávají, ne však proto, že by měli obavy ze zadržování peněz od krajů. Na vině je fakt, že se bojí rozdělit prostředky na počátku roku, protože ministerstvo školství mění podmínky rozpočtování takzvaně za pochodu! Obávají se také nástupu reformy financování pedagogické práce. Pouhý příslib, že bude vyhlášen rozvojový program, jehož cílem je dofinancování úvazků pedagogů, které nově vzniknou od 1. září 2019 v souvislosti s připravovanou změnou financování (zejména s dělením tříd), určitě není z hlediska finančního řízení škol dostatečný.

Kontroly ministerských úředníků v čele s panem ministrem se nebojíme. Výsledek předem známe - určitě každý kraj projde bez problémů. V regionech se snažíme v co možná nejkratších termínech peníze školám „vyposlat“ a vytvořit veškeré podmínky pro to, aby pedagogové i nepedagogičtí pracovníci dostali platy, které jim náleží, a odměny, jež si zaslouží. Je velmi smutné, že si pak od samotného ministra v přímém přenosu vyslechneme podezření, že patrně máme někde schované nějaké peníze. Tak to samozřejmě není a ani být nemůže, kraje totiž musí dokládat veškeré přerozdělení finančních prostředků, ty zbývající pak musí ministerstvu školství vracet. Určitě bychom ocenili, kdyby ministerstvo daleko více komunikovalo s kraji i se školami a popřípadě připravilo takovou metodiku pro ředitele, která bude dávat jasný návod na přerozdělení peněz. To je totiž výhradně pravomoc ministerstva. A právě na činnost ministerstva v této oblasti by se měl pan ministr zaměřit a začít ji pořádně kontrolovat.


Zdroj: Asociace krajů

3 komentářů:

Milan Keršláger řekl(a)...
3. května 2019 21:19  

Co já vím, kraje "uloupávají" z peněz na školství finance na různá svoje "vzdělávací centra" (typu IQ Landia v Liberci), jejichž přínos je ohledně využívání veřejných peněz sporný. V Liberci IQ Landia vytlačila tehdy existující komerční a velmi hezký, funkční a rozvíjející se IQPark v Babylonu. Tak z těch peněz "zaměstnávají" politiky. Byl to tak důvod, proč přidání z Prahy jaksi v minulosti nikdy nedoputovalo k učitelům celé.

tyrjir řekl(a)...
9. května 2019 18:49  

Co já vím, kraje "uloupávají" z peněz na školství finance na různá svoje "vzdělávací centra" (typu IQ Landia v Liberci), jejichž přínos je ohledně využívání veřejných peněz sporný. V Liberci IQ Landia vytlačila tehdy existující komerční a velmi hezký, funkční a rozvíjející se IQPark v Babylonu. Tak z těch peněz "zaměstnávají" politiky. Byl to tak důvod, proč přidání z Prahy jaksi v minulosti nikdy nedoputovalo k učitelům celé. Napsal pan Keršláger 3. května 2019 21:19

Myslím, že pan Keršláger toho mnoho smysluplného neví, když:

- Pokud těmi "školskými penézi" z Prahy myslí peníze ze státního školského rozpočtu hrubě se mýlí. Z téchto peněz nelze bez odpovídajících následků nic neregulérně "uloupávat".

- IQ Landia IQ park nevytlačila, ale navázala na něj (podobně přirozeně jako pluh "vytlačil" ruchadlo:).

Pokud pan Keršláger ví něco konkrétního o jím zveřejněném "uloupávání" (včetně neregulérního zaměstnávání politiků) je jako občan ČR povinen dát oznámení příslušným orgánům. Pokud ne, měl by se, myslím, podobných vyjádření zdržet a neztrapňovat se tím, jak málo hodnověrného toho v dané věci ví a jak velké hlouposti je schopen zveřejňovat.

Jak to tedy je, pane Keršlágře. Podáte oznámení? Omluvíte se? Necháte ten svůj výlev bez dalšího jen tak "volně viset?"

J.TýřMilan Keršláger řekl(a)...
9. května 2019 20:04  

O trestní rovině jsem nemluvil, nevím, proč ji pan Týř provětrává. Finta je v tom (tedy alespoň byla), že iQLandia je vzdělávací projekt, resp. součást vzdělávacího systému (by definition podle radních). Ještě se IIRC na kraji tvořily tzv. "rezervy", proto jsme nikdy nedostali celé procento, které ministerstvo "poslalo". "Navázání" je slušný eufemismus... gratuluji.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.