Zdeněk Sotolář: Víme, kam nás vede státní maturita?

úterý 16. dubna 2019 ·

Státní maturitu provázejí neustálé pochybnosti, státní maturita rozdělila učitele do nesmiřitelných táborů zastánců a odpůrců. A tak se rojí z obou táborů nesmiřitelné názory. Ale na některé otázky si musíme odpovědět všichni.


Zdeněk Sotolář (archiv autora)
Státní maturita prý přinesla zlepšení výuky češtiny, výrazně prý podpořila výuku mluvnice a slohu, které se dříve zanedbávala. Možná že jo, možná že ne... Ale znamená to snad, že by střední školy neplnily rámcové vzdělávací programy a své školní vzdělávací programy? A že by to uniklo bystrozorům České školní inspekce? Stát si nedokázal uhlídat kvalitu výuky, a proto stát přichází se státní maturitou? Nad tím už zůstává i rozum... stát.

Jestliže si ale své úkoly neplní střední školy, proč mají být prostřednictvím státních maturit trestáni studenti středních škol? Mají snad všichni studenti alespoň srovnatelné podmínky? Jednotná maturita by vyžadovala jednotné osnovy daného předmětu a jednotnou časovou dotaci. Nic z toho však neexistuje. V časové dotaci matematiky jsou rozdíly dokonce obrovské. A není tak jednotná maturita vlastně voláním po jednotné škole? A chceme ji?


Se souhlasem autora převzato z jeho blogu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.