Děti bohatých mají výhodu, jednotné přijímačky za nerovnosti nemůžou, tvrdí exministryně Valachová

sobota 20. dubna 2019 ·

„To, že větší výhodu mají děti vzdělaných, a tedy movitějších rodičů, je samozřejmě pravda. Ale byla to pravda před třemi i deseti lety. Vůbec to nesouvisí s jednotnými přijímacími zkouškami,“ říká Kateřina Valachová v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.


Pokud jde o přemíru testování, rozšířily ho prý soukromé společnosti: „SCIO testy – z hlediska přijímacích zkoušek a zpoplatňování přípravy na ně – decimovaly naši zemi minimálně deset let. Je potřeba účinněji bojovat proti odstranění bariér, ale nesouhlasím s tím, že ověřování znalostí na základě jednotného testování místo známek nám způsobilo nerovnosti ve vzdělání,“ dodává Valachová.

Oponentem Valachové byl Janek Wagner ze spolku Pedagogická komora. Podle něj jsou jednotné přijímačky nespravedlivé a jsou „nepřípustným zásahem do svobody volby vzdělávací cesty, která nemá být na státu, ale na vůli žáka a jeho rodičů.“ Wagner poukazuje na to, že každá škola má jiný vzdělávací program a za její chod je odpovědný ředitel. Jednotné přijímačky jsou tak prý v rozporu se základními principy vzdělávací soustavy.


Celý text a pořad ke stažení naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.