Češi učí v Německu. Těší se úctě a vydělají si

pondělí 29. dubna 2019 ·

Do Německa míří nejen lékaři, ale i učitelé. Najdou tu nejen mnohem lepší platové ohodnocení, ale i větší respekt k tomuto povolání. A Němci posily vítají. Reportáž přináší Deník N.


Třicetiletá Češka Klára Kunze žije v Berlíně od roku 2014. Loni v září se jí splnil velký sen: konečně získala potřebný jazykový certifikát a nastoupila jako učitelka na místní základní školu... Mezi největší rozdíly patří samozřejmě platové ohodnocení. Učitelé jsou i v Německu placení podle tabulek. Platy se liší podle jednotlivých spolkových zemí, zkušený učitel si podle OECD v Německu přijde měsíčně průměrně na 120 tisíc korun.

Klára Kunze, které ještě chybí jedna zkouška, aby si vyrovnala vzdělání (takzvaný „Anpassungslehrgang“), má status zastupující učitelky a vydělává si zhruba 3500 eur hrubého, čistý příjem má tedy 2100 eur a v přepočtu si tedy domů odnese měsíčně asi 56 tisíc korun. „Normální plat je ale v Berlíně něco kolem 5400 eur hrubého a učitelé si průměrně vydělají víc než 3000 čistého, v přepočtu tedy kolem 80 tisíc korun měsíčně,“ dodává Klára, která si v Brně v roce 2014 vydělávala coby učitelka na základní škole 25 tisíc korun hrubého, a její čistá mzda tak činila asi 18 tisíc.

Podle Kláry je ale ještě jeden zásadní rozdíl u tohoto povolání v obou zemích: v Německu jsou učitelé celkově mnohem respektovanější. „Když tady řeknu, že jsem učitelka, tak ostatní reagují s nadšením a obdivně. Říkají: ‚Wow, a co učíte?‘“ uvádí Klára.

Když to samé podle ní řekne člověk v Česku, jsou reakce zcela jiné. V Česku je podle ní pozice učitele nerespektovaná a být pedagogem vůbec nic neznamená.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.