Školáků s poruchou chování přibývá, učitelé ani rodiče si s nimi neví rady

pátek 22. března 2019 ·

Za posledních deset let se se v Česku zdesetinásobil počet dětí trpících například poruchou koncentrace nebo ADHD. Školní poradny tyto zdravotní handicapy, které mohou mít značný vliv na studijní výkony dítěte, řadí mezi vývojové poruchy chování. S takovými žáky si mnohdy nevědí rady učitelé ani rodiče. Reportáž přináší iDNES.


Jaroslav Jirásko (rodicevitani.
Odborníci spekulují i o tom, že dětí s podobnými handicapy v populaci v poslední době přibývá i vlivem technologií nebo kvůli změnám ve fungování rodin, kdy rodiče věnují dětem méně času než dříve. Tak razantní zvýšení počtu diagnostikovaných dětí, jaký ukazují statistiky, to však nevysvětlí.

„Tyto děti tu byly vždy, problémy se ale řešily spíše represí. Dnes se klade důraz na prevenci,“ upozorňuje Jaroslav Jirásko, ředitel Základní školy v Lázních Bělohrad.

A dodává, že podle jeho názoru nebyla dobře připravena inkluze, takže i když dítě přijde do školy s takovou diagnózou, nemusí to pro ně nutně znamenat změnu k lepšímu. „Velká část učitelů je negativně naladěná, nevědí, jak s nimi pracovat, vidí v tom jen byrokracii navíc,“ říká Jirásko.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
22. března 2019 13:46  

Pohled ředitele.

Učitelé v tom nevidí byrokracii navíc. Ta tam opravdu je. Učitelé mají přidáno papírování. Mají v úvazku, který nestíhají ještě řešit dítě, ke kterému řešení není. Nemají žádné funkční postupy, jen knížecí rady. A spousty školitelů. Žádná jasná metodika. Jak s dítětem jednat, kdo má jaké kompetence a co dělat, když se nedaří.
A pokud je žák extra výživný, kterého vyloučí i diagnostický ústav, tak nemají žádnou oporu ani podporu.
Školská poradenská zařízení v tom plavou úplně stejně. Jen jedni vyplňují dotazníky pro druhé. Samá diagnostika, ale postupy, řešící opravdový problém žádné.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.