Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním, říká psycholog Václav Mertin

neděle 10. března 2019 ·

„Výzkumy zjistily, že pokud byly tříleté děti trestané fyzicky víc než dvakrát měsíčně, tak v pěti letech byly výrazně více agresivní a v devíti měly problémy s chováním,“ popisuje dětský psycholog Václav Mertin v diskusním pořadu Českého rozhlasu.


Václav Mertin (ff.cuni.cz)
„Já osobně si nemyslím, že když dítě plácnete přes zadek, má šok a trauma až do konce života. Ale kladu si otázku, jestli to nejde jinak. Třeba chytit dítě za ruku a ukázat, že tomu šéfujete vy. Myslím, že je důležitá laskavost, důslednost a určité nároky,“ dodává.

Podle Mertina byste měli vždy trpělivě vysvětlovat. „Ale nepočítejte s tím, že se podle toho bude dítě chovat. Děti dobře vědí, že udělaly něco špatně. Je třeba se bavit o tom, jak to napravíte. Ve fyzickém trestu není žádná náprava.“


Celý text a pořad ke stažení naleznete zde

2 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
11. března 2019 7:23  

No jo. Tříleté děti. Ale co pak s dvacetiletými dětmi.

PP řekl(a)...
11. března 2019 8:53  

Typická ukázka naivního empirismu. Nelze brát vážně ani z procenta.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.