Vítězkou Juvenes Translatores je Markéta Sahanová z českobudějovického gymnázia

pátek 22. února 2019 ·

Evropská komise oznámila jména autorů nejlepších 28 překladů na téma Evropského roku kulturního dědictví, kteří soutěžili v každoroční středoškolské soutěži pro mladé překladatele. V České republice zvítězila Markéta Sahanová z českobudějovického Gymnázia Jírovcová.


Aktuální dvanáctý ročník soutěže Juvenes Translatores se uskutečnil v listopadu a probíhal ve všech školách souběžně. Studenti si k překladu vybrali 154 z celkem 552 možných jazykových kombinací, které nabízí 24 úředních jazyků EU. Mezi nejzajímavější jazykové kombinace patřily například překlad z portugalštiny do nizozemštiny, z maďarštiny do finštiny či z polštiny do řečtiny.

Mladí překladatelé volili nejčastěji překlad z angličtiny do svého rodného jazyka, což byl také případ české vítězky Markéty Sahanové. I díky ní tak triumfovalo českobudějovické Gymnázium Jírovcová už potřetí, což se doposud žádné jiné škole v ČR nepodařilo. Vítězka pojede v dubnu za odměnu do Bruselu, kde se během slavnostního ceremoniálu setká s vítězi z ostatních 27 zemí EU, a také s překladateli Evropské komise.

Soutěž Juvenes Translatores („mladí překladatelé“) je určená středoškolákům, kteří v daném roce dovršili 17 let. V České republice se do dvanáctého ročníku zapojilo 99 studentů z 21 škol. Celkově se v Evropě zúčastnilo 751 škol a 3 252 soutěžících. Jejich překlady hodnotili profesionální překladatelé pracující pro Evropskou komisi, konkrétně na Generálním ředitelství pro překlady (DGT), které soutěž pořádá. První ročník soutěže se konal již v roce 2007.


Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.