Robert Plaga: O budoucnosti dětí mají rozhodovat předpoklady, nikoli jeden test. Přijímačky nemají smysl.

sobota 9. února 2019 ·

Současný způsob výběru dětí pro studium na středních školách by se podle ministra školství Roberta Plagy měl změnit. Rozhodovat o budoucnosti dětí na základě testů v jednotných přijímacích zkouškách nemá smysl, řekl na mezinárodní konferenci Digitální Česko 2019. Podle Plagy by o dalším vzdělávání dítěte měly rozhodovat spíše jeho dovednosti a obecní studijní předpoklady. Chtěl by také, aby tolik dětí neodcházelo ze základních škol na víceletá gymnázia. Informuje ČTK.

Celý text naleznete zde

14 komentářů:

Unknown řekl(a)...
9. února 2019 v 8:59  

Až tuhle představu pan ministr školství prosadí, bude už na onom světě a veřejnost na něho bude vzpomínat jako na 86. exministra školství v pořadí.

Tajný Učitel řekl(a)...
9. února 2019 v 14:30  

Včera bylo pozdě. Obávám se však, že každý přemýšlející ministr musí být po zásluze odvolán.

BP řekl(a)...
9. února 2019 v 14:49  

A bylo by správné, aby se na střední školy s maturitou dostávaly i děti, které se tam budou čtyři roky trápit a nakonec stejně neodmaturují, protože prostě nejsou vůbec studijní typy?

Ono už se to totiž děje ve velkém i teď. A pak tito žáci končí se základním vzděláním, třeba ve dvaceti letech. Nejsou ani vyučení a ani nedokončí řádně střední školu. Nejsou to pro ně ztracená léta? Což takhle vymyslet pro tyto neúspěšné studenty nějaké jednoleté výuční obory, aby si aspoň během kratší doby mohli nějakou odbornost doplnit a zařadit se tak plnohodnotně do pracovního procesu.

Unknown řekl(a)...
9. února 2019 v 15:42  

„Což takhle vymyslet pro tyto neúspěšné studenty nějaké jednoleté výuční obory, aby si aspoň během kratší doby mohli nějakou odbornost doplnit a zařadit se tak plnohodnotně do pracovního procesu."

To je Váš velký omyl. Nyní je prioritní materiál s názvem Hlavní směry vzdělávací politiky České republiky do roku 2030, jehož cílem je stanovení priorit a cílů vzdělávací politiky do roku 2030. Ostatní věci musí počkat.

poste.restante řekl(a)...
9. února 2019 v 16:03  

Ale vždyť není (až tak moc) třeba ani nic nového vymýšlet.
My jsme tady přece měli systém tříletých učebních oborů, na které v případě žákova zájmu a prokázaných schopností šlo navázat dvouletou nástavbou.
Vždyť i obor zdravotní sestra šlo studovat po absolvování třeba gymnázia jako nástavbu.

Anebo se můžeme podívat na systém k sousedům na Slovensko, kde některé obory mohou končit výučním listem, anebo po dalším studiu i maturitou.

Nemluvě o tom, že by (nejen) ministr měl pochopit, že o osudu a budoucnosti nikoho nerozhoduje "jeden test", ale především předchozí příprava a snaha.

To bych potom mohl stejně úspěšně tvrdit, že o budoucnosti úplně stejně rozhodují i školní přijímačky na libovolnou střední, či vysokou školu.

Jo a ty termíny zkoušek jsou dva a za rok se dají opakovat.

Unknown řekl(a)...
9. února 2019 v 17:10  

obecní studijní předpoklady

Teda nevim, vím, že v obci existoval pro potřeby obecní bejk (pardon, býk). V kinech kdysi běžel film "Obecná škola", ale "obecní studijní předpoklady"? Was ist das bedeuten obecní studijní předpoklady. To jako, že v obci bude působit obecní inseminátor pro oblast studijních předpokladů žáků?. Každopádně je to roztomilý překlep.

poste.restante řekl(a)...
9. února 2019 v 17:16  

Díky Unknown.
Toho překlepu jsem si sám nevšiml a je fakt roztomilý.
Pokud je pravda, že smích a dobrá nálada prodlužují život, tak Vám vděčím za dobrých pár minut, možná i nějakou půlhodinu navíc.
:-)

Radek Sárközi řekl(a)...
9. února 2019 v 19:58  

Ani v tomto případě se pan ministr nezeptal učitelů z praxe, co si o tom myslí...

Pavel Doležel řekl(a)...
10. února 2019 v 0:58  

To je jako Lojza a Lízinka a jejich "vědro má ve dně díru". Dobrá, čili o přijetí dítěte na SŠ nebudou rozhodovat testy, ale obecní (sic) studijní předpoklady. A jak se budou ověřovat ty obecní (sic) studijní předpoklady? No přece testem. Jak je to prosté. Donedávna jsem měl dojem, že pan ministr by, čistě hypoteticky, mohl být i příčetný.

Unknown řekl(a)...
10. února 2019 v 2:03  

"A jak se budou ověřovat ty obecní (sic) studijní předpoklady? No přece testem."

Kdepak testy! Testům je už odzvoněno.
Teď, v rámci snížení administrativní zátěže, nastoupí základní školy.
Základní školy buď budou:
a) psát na každého uchazeče o matu-řitní obor hodnocení, které bude vycházet z
očekávaných výstupů RVP pro žáky 5., 7. a 9. ročníku nebo
b) psát do přihlášky ke studiu uchazeči jednotlivé známky jako doposud z 8. a 9.
ročníku nebo
c) uvádět průměrný prospěch žáka v pololetí 5., 7. a 9. ročníku, a to bude takový malý
český cut-off-score nebo
d) v krajním případě užívat testy obecních studiních předpokladů, které kreativně
vytvoří Cermat nebo
e) budou užívat k měření výstupů vzdělávání v 5., 7. a 9. ročníku testy obecních
studijních předpokladů, které vytvoří SCIO a zakoupí pro školy krajské úřady.

Každá z uvedených variant je přínosem. Jen ještě drobnost. Je třeba přjjmout další novelu školského zákona a trochu poupravit prováděcí vyhlášky, což je v našich českých poměrech celkem detail. To by se mohlo v dalších třech letech působení panu ministovi podařit, když je takový manager..

laimes řekl(a)...
10. února 2019 v 12:23  

o budoucnosti dětí mají rozhodovat především rodiče a samotné děti,pak v dospělosti o nich rozhoduje už jen ruka trhu

Pavel Doležel řekl(a)...
10. února 2019 v 12:33  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Pavel Doležel řekl(a)...
10. února 2019 v 13:07  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Ivo Mádr řekl(a)...
10. února 2019 v 16:41  

unknown

Debata směřovala právě k testování v pátém, sedmém a devátém ročníku z výstupů RVP. Tedy přehození současných přijímaček na testování v ZŠ.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.