Tereza Vodičková: Argumentační mapy 1: argument jedné strany

pátek 11. ledna 2019 ·

Argumentace leží v srdci kritického myšlení. Cílem kritického myšlení ve zkratce je, abychom měli dobré důvody pro svá přesvědčení či přijímaná tvrzení. Důvody (premisy) pro tvrzení (závěry) vyjadřujeme právě ve formě argumentu. Žáci i ostatní lidé obecně mají však často obtíže argumenty pochopit a posoudit: co je vlastně tvrzeno, co jsou důvody, na kterých má tvrzení stát a zda důvody pro závěr jsou dobré a dostatečné.

Tereza Vodičková (obcankari.cz)
Argumentační mapování je vizualizační pomůcka pro usnadnění porozumění, ale i tvorby argumentů. Argumentační mapování lze použít řadou způsobů. V této metodice se zaměřujeme na mapování argumentu jedné strany, ať už jde o argument, který nám někdo předkládá, nebo o argument, který tvoříme my sami. Dle toho, jak tento nástroj uchopíme, můžeme odhalit závěry a důvody, případná chybná vyvození (např. argumentační fauly), chybějící předpoklady, chyby ve vlastní práci nebo faktickou, hodnotovou, popř. konceptuální povahu premis. Žáci by si měli odnést vědomí toho, že existuje vizualizační nástroj, který jim může usnadnit argumentaci ve vlastní (např. seminární) práci a její rozbor v práci cizí, dále pak ocenění toho, že argumenty jsou všudypřítomné a lze a stojí za to je rozebírat, že jsou důležité pro ně osobně. A v ideálním případě také návyk přemýšlet nad zdůvodněním přesvědčení a tvrzení. Trénováním argumentačního mapování se tak trénuje i (kritické) myšlení samotné.


Metodiku naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.