Experti zahájili práci na přípravě Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030

čtvrtek 10. ledna 2019 ·

V pondělí 7. ledna se poprvé sešel expertní tým, kterému byla ministrem školství mládeže a tělovýchovy svěřena úloha přípravy Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030. Osmičlenná expertní skupina má za úkol připravit materiál Hlavní směry vzdělávací politiky České republiky do roku 2030, jehož cílem je stanovení priorit a cílů vzdělávací politiky do roku 2030. Tento text se stane základem nově vytvořené strategie vzdělávacího systému ČR pro dalších deset let.

„Oceňuji, že se podařilo sestavit kvalitní odborný tým, který bude pracovat společně s ministerstvem na přípravě nové Strategie vzdělávací politiky na další období. Jsem rád, že jste přijali pozvání pana ministra do této expertní skupiny a budete se na přípravě Strategie podílet,“ uvedl v úvodu setkání státní tajemník ministerstva školství Jindřich Fryč.

Předsedou expertní skupiny byl jmenován prof. Arnošt Veselý z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který se mj. podílel na tvorbě aktuálně účinné Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020 a byl rovněž členem nezávislého expertního týmu pro evaluaci jejího naplňování. “Vyhodnocení Strategie 2020 ukázalo, že priority vzdělávací politiky v České republice, jako je podpora učitelů a ředitelů nebo snižování vzdělanostních nerovností, jsou stále relevantní. Možná dokonce ještě více, než v době vzniku této strategie. Na straně druhé, svět kolem nás se neuvěřitelně dynamicky mění a nastavení vzdělávací politiky na to musí reagovat. Jsem rád, že MŠMT tyto změny reflektuje a je zároveň otevřené diskusi s širokou skupinou aktérů o tom, kam a jak má český vzdělávací systém směřovat,” uvedl předseda expertní skupiny Arnošt Veselý.

Skupina pro přípravu Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030 je složena tak, aby zahrnula co možná nejširší spektrum aktérů vzdělávacího systému a školství. Hlavní část přípravy strategie je plánována na rok 2019. Finální podoba klíčového dokumentu vzdělávacího systému v ČR by posléze měla být schválena vládou ČR v druhé polovině roku 2020. Příprava strategie bude doprovázena sérií veřejných konzultací, o kterých bude ministerstvo dále informovat.


Seznam členů expertní skupiny naleznete zde
 
 
 
 
 

11 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
10. ledna 2019 v 2:56  

Je to stará ohraná písnička

autokratický styl = "inženýrský"
demokratický styl = "zahradnický"
liberální styl = "podnikatelský"

http://www.ceskaskola.cz/2018/01/arnost-vesely-tri-zpusoby-rizeni.html

Dvě z těch "metafor" prof. Veselého mi nějak nesedí.

- Inženýři jsou tvořiví a znalí lidé volící optimální uspořádání věcí. Proč je pan profesor staví jako synonymum autoritářství?

- Podnikatelé jsou lidé, kteří nenechávají vše volně běžet. Nejlepších výsledků dosahují podnikatelé s demokratickým ("zahradnickým") duchem a stylem práce.

Tento pan profesor Veselý z Katedry sociálních věd UK se nově stal vedoucím expertní skupiny pro strategii školství do roku 2030. Doufejme, že nebyl (neo)liberálně autoritářský kozel jmenován "zahradníkem".

http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/experti-zahajili-praci-na-priprave-strategie-vzdelavaci

J.Týř

Oldřich Botlík řekl(a)...
10. ledna 2019 v 6:38  

Proč není členem expertního týmu Jiří Kostečka? Nebo aspoň Josef Soukal?

To bude křiku, že je už zase nepozvali…

Vždyť mohli ohlídat stylovou čistotu vytvářeného strategického dokumentu a opravit v něm případné chyby v interpunkci.

Pavel Doležel řekl(a)...
10. ledna 2019 v 10:22  

Tak, hlavně, že není členem týmu Oldřich Botlík, ani Ondřej Šteffl. Mně v tom týmu chybí odborné zastoupení v oblasti MA/FY/EK a přebývají mi tam sociologové. Ale na druhou stranu, jestli to je pouze strategie, tak to moc velký vliv na reálnou vzdělávací politiku zřejmě mít nebude.

Jir řekl(a)...
10. ledna 2019 v 10:34  

A ten předchozí tým už pustili nebo ještě sedí?

laimes řekl(a)...
10. ledna 2019 v 11:53  

strategie si dělá na 25-30 let vpřed (jednu generaci) také se dělá výhledová studie na více než 30 let,takže řešíme strategicky rok cca 2040, do roku 2030 můžeme provést "pouze" reformu,která bude podkladem pro strategii

tyrjir řekl(a)...
10. ledna 2019 v 12:00  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
10. ledna 2019 v 12:39  

Pane Botlíku, máte tohle zapotřebí? Myslíte si, že tenhle Váš nezvládnutý vztek prospívá vašemu obrazu v očích veřejnosti a vašemu obchodu? Není vám aspoň trochu líto těch, kteří mají takovéhle ubohosti (viz 10. ledna 2019 6:38) v České škole číst? Doufám, že se pánové Kostécka a Soukal nesníži k tomu, aby s vaší, s odpuštěním, hloupostí polemizovali.

Pedagogická komora řekl(a)...
11. ledna 2019 v 20:47  

Mezi experty mi chybí někdo ze zahraničí, např. z Finska.

E.Kocourek řekl(a)...
11. ledna 2019 v 21:34  

Mezi zprávami mi chybí něco příznivého, třeba o zrušení MŠMT. ////

tyrjir řekl(a)...
11. ledna 2019 v 22:16  

Mezi experty mi chybí někdo ze zahraničí, např. z Finska.

Jasně! Překládat oběma směry bude pan Sárközi a slovo UČITEL tam vždycky přeloží jako PEDAGOG!

http://www.ceskaskola.cz/2019/01/radek-sarkozi-k-novele-zakona-o.html

tyrjir řekl(a)...
11. ledna 2019 v 22:19  

Mezi experty mi chybí někdo ze zahraničí, např. z Finska.

Myslel jste to vážně, pane Sárközi, nebo si z nás jen tak tropíte "šoufky"?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.