Chtějí jinou školu, ale ne moc. Někteří rodiče vystřídají při hledání školy pro své dítě několik možností. Podobně i učitelé

úterý 15. ledna 2019 ·

Projekt privátní společnosti Scio vznikl před čtyřmi lety a byl určen hlavně dětem a rodičům, jimž tak úplně nevyhovuje tradiční výuka v běžné škole. Slibuje respektující přístup k dětem a snahu, aby všechno, co se učí, dávalo žákům smysl. Zejména v Praze je o ScioŠkoly takový zájem, že se žáci k zápisu do první třídy musí vybírat losem. Přesto by se našli i nespokojení. A nemusí jít vždycky jen o žáky nebo rodiče. Loni v červnu odešla z jedné z pražských ScioŠkol dokonce skupina učitelů i s ředitelkou Štěpánkou Rajchlovou. Reportáž přinášejí Lidové noviny.

Štěpánka Rajchlová (repro ČT)

„Už před tím jsem absolvovala několik rozhovorů se zakladatelem projektu Ondřejem Štefflem a vysvětlovala mu, že já bych dávala přednost méně uvolněnému prostředí,“ říká. „S mnoha věcmi jsem souhlasila, líbilo se mi například, že ve ScioŠkole se děti nebojí chybovat, ale měla jsem pocit, že potřebují taky vědět, jak se jim co daří. Podle mne by se měla výuka víc strukturovat a plánovat a některé věci by se měly víc procvičovat.“

… Ondřej Šteffl si myslí, že zkoušet žáky například z Ohmova zákona je hloupost. „Když mám k dispozici nějaké auditorium, většinou se ptám, kdo ví, jak zní Ohmův zákon,“ říká. „Většinou zvedne ruku jen nějaký inženýr nebo elektrikář, ale devadesát osm lidí ze sta neví. Přitom všichni to kdysi v tradiční škole brali.“

Podle Šteffla je lepší naučit děti učit se a rozhodovat se než jim nacpat hlavu vědomostmi. Štěpánka Rajchlová připouští, že si člověk ze školy většinou moc nepamatuje. Podle ní by ale každý měl mít o základních věcech přehled a měl by je umět alespoň zařadit. „Několikrát jsem u toho také byla, když se Ondřej lidí na Ohmův zákon ptal. Já se ptávám zase na punské války. Ale máme myslím k této záležitosti odlišný přístup. Já si myslím, že bychom měli vědět, že Ohmův zákon a punské války existují a o čem to zhruba je, protože jedině tak se můžeme rozhodnout, jestli něco chceme, či nechceme studovat hlouběji.“


Celý text naleznete v Lidových novinách

1 komentářů:

laimes řekl(a)...
16. ledna 2019 v 6:16  

je to těžké,něco strašně chtít a nevědět,co

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.