Zakažme dětem při fotbalu hlavičkovat, žádají lékaři

čtvrtek 28. června 2018 ·

„Nechat dítěti padat opakovaně míč na hlavu je hloupost. S každou ranou mohou vznikat nevratná poškození tkání. Na snímcích z magnetické rezonance mozku fotbalistů je vidět jasná degenerace předních laloků mozku,“ prohlašuje český neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice. Myšlenka omezit hlavičkování vznikla roku 2014, kdy američtí rodiče podali hromadnou žalobu na fotbalové organizace v zemi i na mezinárodní federaci FIFA. Ozývají se i čeští lékaři. Neurologové už iniciovali výzvu, kterou chtějí dosáhnout podobných změn jako ve Spojených státech. Požadují, aby školy měly povinnost poskytovat informace o rizicích hlavičkování u dětí podobně, jako jsou tabákoví výrobci povinni uvádět rizika na krabičkách cigaret. Informují Hospodářské noviny.


„Nemůžeme si dovolit ignorovat pokroky dosažené moderní medicínou, které ukazují souvislost mezi postupným, nenápadným poškozováním mozku a trvalým neurologickým postižením,“ píše skupina českých neurologů a patologů.

Lékaři se odkazují na několik výzkumů, které spojitost hlavičkování s poškozením mozku potvrzují. Britští výzkumníci například pitvali mozky šesti zemřelých profesionálních hráčů, kteří se věnovali fotbalu více než dvacet let a u kterých se rozvinula demence kolem šedesáti let věku. U čtyř z nich byly patrné známky takzvané chronické traumatické encefalopatie, poškození mozku, které se vyskytuje především u boxerů...

U dětí jsou nárazy do hlavy ještě nebezpečnější. Mozek se teprve vyvíjí, lebka je méně bytelná a jemné mozkové tkáně zranitelnější. Neurony v mozku se přitom neumějí regenerovat, jejich poškození je nenávratné.

Na základě výzvy lékařů vznikla petice, jejímž adresátem je ministerstvo školství. V jeho kompetenci je, aby školy měly povinnost na rizika upozorňovat. Ministerstvo školství se ale zatím do žádných aktivit pouštět nechce. „Ministerstvo nemůže být odpovědné za interpretaci nejnovějších lékařských výzkumů pro ochranu zdraví dětí či omezení některých sportovních aktivit, to je plně v kompetenci sportovních lékařů či pediatrů,“ uvedla mluvčí Adéla Klimešová.

Celý text naleznete v Hospodářských novinách

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.