„Vzdělávací obsah v dějepise je natolik předimenzovaný, že určitě nelze říci, že by na výuku moderních dějin, tedy řekněme na dějiny od počátku 20. století, případně dějiny po roce 1945, byl dostatek prostoru,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Reportáž o chystané změně výuky dějepisu přináší iDNES.cz.
„S úrovní, s jakou dnešní žáci rozumějí soudobým dějinám, spokojený být nelze. Jenže škola není ani jediným, ani nejdůležitějším místem, ve kterém se žáci s minulostí setkávají,“ podotýká vedoucí oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů Vojtěch Ripka.
Přesto se podle Ripky situace zlepšuje a začínají převažovat školy, na kterých se soudobým dějinám prostor věnuje. „Existuje skupina aktivních učitelů, kteří se nespokojí pouze s výkladem od tabule podle učebnice. Velikost této skupiny neznáme, odhadem se jedná o tisíc učitelů, tedy zhruba jednu pětinu všech,“ říká Ripka.
Česká školní inspekce chce do budoucna způsob výuky dějepisu změnit. Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) už v současné době pracuje na změně rámcových vzdělávacích programů pro školky, základní a střední školy. „Chceme přesunout od toho ‚co se učí‘ k tomu ‚co žák umí‘. Současně se připravuje metodická podpora pro učitele, která zahrne i doporučené metody výuky a hodnocení žáků,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí NÚV Markéta Růžičková.
Chystanou změnu výuky dějepisu serveru iDNES.cz potvrdila i mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
v usa věnují největší prostor v dějáku dinosaurům a šavlozubým tygrům
Docela velkým problémem je vysvětlit žákům a studentům tzv. velkou privatizaci z devadesátých let. Důvody onoho problému jsou všeobecně známy. Nyní jen stačí počkat na nezkreslené zhodnocení historiky.
Nevím, nakoli se výuka dějepisu změnila od doby, kdy jsem chodil do školy, ale tehdy byla přímo tragicky poplatná historiografii devatenáctého století - významní panovníci, významné bitvy, významné říše a především národy, vše měřeno evropskou optikou. O tom, jak vypadal třeba denní život většiny populace ve středověku, jsem se nedozvěděl nic.
mádr/ platípravidlo že historie je to,co je ob jednu generaci = 30 let , za námi,čili dějepis učíme max do r 1988,přičemž bereme do úvahy cele,vývojovou etapu,tzn že jdu v tomto případě i několik let dále dozadu,ale ti snad každý dějepisář zná
kvaterion, nedověděl protože důležitější jsou ta data,pojmy,události a logická práce s nimi,to je fundament,ostatní si vygůglíte...
cílem výuky dějepisu jest naučit syntézu a analýzu dat a ne co nosila ve středověku červená karkulka
laimes28
Bohužel, díky RVP musíte za rok 1989.
Okomentovat