David Grossman na Světu knihy: Média znečišťují jazyk, očistí nás literatura

neděle 13. května 2018 ·

Masmédia mění lidi v dav opakující tatáž klišé, předsudky nebo kýče. Očistit nás od nich může literatura, prohlásil na veletrhu Svět knihy přední izraelský spisovatel David Grossman. Reportáž přináší Aktuálně.cz.


David Grossman (youtube.com)
Zvlášť v dnešní době, definované fenoménem fake news či virtuální realitou, je prý psaní způsobem, jak se vrátit k podstatě věci a znovu se jí dotknout. "Člověk napíše větu a cítí, že není správná. Zkusí slova zpřeházet, najít synonyma, větu obrátit, a náhle nějak podvědomě ví: takhle je to správně," formuloval Grossman v Praze znovu téma, jemuž před jedenácti lety věnoval esej nazvanou Psaní ve tmě.

V té popisuje, jak při psaní cítí, že "korektní a přesné užívání slov může zapůsobit jako lék na nemoc", pročistit vzduch, obnovit intimní vztah člověka k jazyku a zprostředkovaně také k druhým.

"Žijeme ve světě ovládáném masmédii, která lidi mění v dav opakující tatáž klišé, předsudky nebo kýče," řekl autor v Praze. "Právě tady může zasáhnout literatura: pomůže nám znovu objevit naše soukromé, intimní já, které společnost nebo politika překryly a zcizily," dodal.

Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Unknown řekl(a)...
13. května 2018 v 12:48  

potřebujeme jazykový zákon

Kvaternion řekl(a)...
13. května 2018 v 13:20  

Vy a kdo ještě?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.