Žáci se mohou zapojit do výtvarné soutěže k 100. výročí československé koruny

sobota 31. března 2018 ·

Česká národní banka připravila ve spolupráci s Ministerstvem školství ke stému výročí vzniku československé koruny soutěž pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Studenti mohou soutěžit ve třech věkových kategoriích o ceny, které přímo souvisejí s výrobou českých mincí a bankovek.


Přestože samotné výročí koruny připadá na rok 2019, oslavy této významné události začínají už v letošním roce věnovanému 100 let od vzniku Československé republiky. Jako první z plánovaných akcí vyhlásilo ČNB společně s MŠMT soutěž pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Jde o jednu z aktivit, které připomenou nejen historii československé koruny, ale zároveň přiblíží veřejnosti činnosti centrální banky a její roli. ČNB vydá také vysokohmotnostní zlatou minci a poprvé v historii i pamětní bankovku.

Žáci mohou vyhrát historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo účast na diskusi s autorem pamětní mince. Vítězné návrhy budou dále umístěny na výstavě ČNB 100 let česko-slovenské koruny, která bude přístupná na Pražském hradě v průběhu jara 2019. Na této výstavě umožní centrální banka veřejnosti prohlédnout si například zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského a dalších, nebo vzácné československé mince a papírové peníze.

Ohledně soutěže a informování a vzdělávání veřejnosti v oblasti finanční gramotnosti podepsalo navíc MŠMT s ČNB 20. března Memorandum o spolupráci.

Další informace naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.