Osudové osmičky: Přednášky pro veřejnost k 100. výročí založení ČSR

pátek 23. března 2018 ·

Filozofická fakulta Ostravské Univerzity se zapojila do oslav významného výročí 100 let od založení Československé republiky. Pro veřejnost připravila pásmo pěti přednášek, v nichž naši historici poodhalí řadu událostí, které přímo či nepřímo ovlivnily vznik samostatného Československého státu. První z přednášek se koná už 29. března v Centru PANT v Ostravě.

První přednáška se bude věnovat konci třicetileté války, vestfálskému míru v kontextu celé Evropy, ale i Českých zemí a našeho regionu. Vestfálským mírem v roce 1648 končí jedna krvavá etapa. Zároveň se formuje podoba evropské politiky, která má pro Čechy dalekosáhlé následky sahající hluboko do poloviny 19. století. Mění se podoba české společnosti a vzniká zárodek následujících událostí, jejichž dopad můžeme sledovat do dnešních dnů.

Událost zdánlivě příliš vzdálená, než aby měla zásadní vliv na podobu dnešní společnosti. Opak je pravdou. Uzavření mírových smluv v severozápadních německých městech Osnabrück a Münster 24. října 1648 představuje zásadní mezník v politicko-náboženském vývoji Evropy i naší země. Celoevropský válečný konflikt, a skoro dvě století trvající střety zastánců katolické a nekatolické konfese, předurčily podobu evropské politiky až do poloviny 19. století.

Další přednášky v rámci cyklu Osudové osmičky:

17. 4. 1848 – revoluční léta 1848 – 1849 a události vedoucí k vypuknutí 1. světové války
31. 5. 1918 – rozpad Rakouska Uherska – dopad na Evropu, Čechy, region
21. 6. 1918 – 1938 – vznik republiky a její nedlouhé trvání
20. 9. 1948 – 1968 komunistický puč, represe padesátých let, postupné uvolňování vrcholící pražským jarem a následná okupace

Další informace naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.