Klára Laurenčíková: Rodiče mají mít možnost se rozhodnout, kam dítě dají

středa 7. března 2018 ·

„My bychom si samozřejmě přáli, aby třídy byly ještě pestřejší a aby i děti, které potřebují intenzivnější podporu, ji ve školách nacházely. Rodiče by za všech okolností měli mít možnost svobodně se rozhodnout, zda své dítě pošlou do běžné spádové, nebo do speciální školy. Nesmějí mít jedinou vynucenou volbu jako v minulých letech, kdy pro své dítě s těžším handicapem marně hledali školu blízko svého bydliště, přičemž slýchali jediný argument: Nemáme pro zajištění potřeb vašeho dítěte podmínky, musíte jít jinam,“ říká Klára Laurenčíková v rozhovoru pro Deník.cz. Rozhovor se konal u přílkežitosti zveřejnění výsledků výzkumu "Rok poté − dopad reformy společného vzdělávání".


Přidat popisek
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Z některých výroků politiků by šlo usoudit, že inkluzi podporuje minimum učitelů, protože jde o záležitost časově náročnou, drahou a administrativně vyčerpávající. Co prokázal výzkum, který jste si zadali společně se školskými odbory?

Naštěstí ukázal trochu jiné závěry, například to, že 72 procent ředitelů za hlavní brzdu inkluze už nepovažuje nedostatek finančních prostředků, přestože ještě před deseti lety to bylo právě obráceně. Z analýz ministerstva školství vyplývalo, že ředitelé označí za hlavní problém inkluze nedostatek peněz na podpůrná opatření. To se nepotvrdilo.

A neoznačují za něj myšlenku inkluze jako takovou?

Ne, protože s inkluzí mají dlouholeté zkušenosti. Právo na společné vzdělávání všem dětem bez rozdílu přiznal školský zákon už před 14 lety. My nyní pouze doháníme dluh vůči žákům, rodičům a učitelům, neboť ve školách přibývají děti s různými potřebami, ale na jejich zajištění ve školách nebyly peníze. To se nyní mění, což je dobře. Velká část učitelů a ředitelů začíná chápat, že změna jim přinesla zejména větší podporu pro práci, kterou už dříve zcela běžně vykonávali. Nenaplnily se hrozby, že se do nepřipravených škol přelije obrovské množství různě středně a těžce postižených dětí. Naopak se ukázalo, že ve třídách je velmi obdobné složení dětí jako před účinností novely.

Celý rozhovor naleznete zde

1 komentářů:

Kamínek řekl(a)...
7. března 2018 v 11:14  

Právo na společné vzdělávání všem????? Proč je tedy odpíráno žákům víceletých gymnázií, kteří jsou cíleně, záměrně a s podporou státu segregováni bez přítomnosti dětí ze sociálně slabých rodin, se speciálními potřebami apod.??? Současná forma inkluze je pouze zářným příkladem, že cílem byla pouze jedna část spektra populace. Elity se mají i nadále vzdělávat odděleně. Zajímalo by mne, kdy to konečně někdo řekne p. Laurenčíkové a spol. dostatečně nahlas ....

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.