Čím dál víc škol v ČR se zapojuje do prevence proti útokům

pátek 16. února 2018 ·

Čím dál více škol v Česku se zapojuje do různých preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách. Jejich nabídka se podle zjištění ČTK rozrostla zejména v posledních třech letech. Žádné systematické školení učitelů a zaměstnanců škol stát ale nezajišťuje. Iniciovat ho mohou ředitelé škol, jejich zřizovatelé nebo složky integrovaného záchranného systému, především hasiči a policie.


Útoky na školy v Česku se jsou ojedinělé, na rozdíl od Spojených států, kde naposledy ve středu přišlo o život 17 lidí při střelbě na střední škole na Floridě. V ČR byl dosud nejtragičtější incident ve Žďáru nad Sázavou z října 2014, kdy po útoku psychicky narušené ženy zemřel žák střední školy.

Podle spolku Asociace bezpečná škola, která školám pomáhá zajistit bezpečnost, by každá škola měla mít zpracované vlastní bezpečnostní řešení stejně, jako má zpracované požární poplachové směrnice a školní řád. Na mnoha školách ale údajně stále neexistují preventivní opatření, která by připravila zaměstnance na to, jak by v případě ozbrojeného útoku měli správně reagovat.

Vůbec první školou v Česku, která získala certifikát od Asociace bezpečná škola, byla loni základní škola v Myslbekově ulici v Ostrově na Karlovarsku. Proti vniknutí agresora zavedla škola řadu opatření, od čipového systému přes vstupní turnikety nebo detailní organizační systém. I v Ostrově začali na zabezpečení školy pracovat krátce po událostech ve Žďáru nad Sázavou.

Ministerstvo školství doporučuje školám praktický nácvik jednání při útoku, provádění ukázek a nácvik reakcí v modelových situacích. V současnosti se podle něj pracuje na aktualizaci příručky metodického materiálu k výuce o běžných rizicích a mimořádných událostech v základních školách. Zabezpečení škol a areálů podpořilo ministerstvo dotacemi v celkové výši 26 milionů korun, rozdalo je mezi 364 škol.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.