Tomáš Feřtek: Děti (norského) státu a úskalí multikulturní společnosti

sobota 20. ledna 2018 ·

Víte o tom, že paní Michaláková, hlavní aktérka kauzy dvou dětí odebraných rodičům norským státem, nastupuje na stáž do Barnevernetu, organizace, která jí děti odebrala? A víte, že ve svém občanském povolání pracuje ve školce? Není to zvláštní, pokud ji norský stát vyhodnotil jako někoho, kdo je ve vztahu k dětem rizikovou osobou? To není jediný paradox, na nějž upozorňuje film z dokumentárního cyklu Český žurnál (ČT). Natočila ho režisérka Ivana Pauerová Miloševičová a pečlivě v něm skládá velmi protikladné argumenty k tomu, jak Norsko zachází s dětmi a jejich rodiči.

Tomáš Feřtek (eduin.cz)
Vcelku rozumně se nevěnuje samotné kauze Michalákových, o níž bylo řečeno mnohé a každý na ní má nějaký a často vyhrocený názor. Režisérka do Norska odjela a snažila se pochopit, jak Barnevernet opravdu funguje a co si o něm Norové myslí. A co si o něm myslí cizinci, ať už Češi nebo třeba Poláci či Rusové, tedy lidé ze zemí, kde je kultura zacházení s dětmi odlišná od té norské. I když začátek vypadá jako z aktivistického filmu – vidíme na něm drásavé video natočené na telefon, kde úředníci odebírají dítě norské matce – ve skutečnosti jde o rafinovanou skládačku argumentů pro i proti norskému pojetí rodičovství a úloze státu v něm.

Výhodou toho filmu je, že na konci asi budeme mít každý na tu věc trochu jiný názor, závěr rozhodně není jednoznačný. Alespoň mně na jednu stranu došlo, jak je paradoxní, pokud kritizují norský systém občané Česka, tedy státu, který nejčastěji odebírá rodinám děti prostě jen proto, že jsou chudé a umisťuje je do ústavů, jež jsou dlouhodobě považovány za naprosto nevyhovující instituce pro výchovu dětí. Ale stejně tak mi zatrnulo, když kultivovaně vyhlížející asistentka Barnevernetu, původem Filipínka, mezi řečí zmíní, že ona by si netroufla mít v Norsku dítě, protože na Filipínách je zvykem dítě dlouho krmit, za což by jí ho tady mohli odebrat, protože by to Barnevernet mohl vyhodnotit jako omezování osobního rozvoje. Vlastně je to film o úskalích blahobytné multikulturní společnosti.

Na film se můžete podívat zde

Se souhlasem autora převzato ze serveru Rodiče vítáni

2 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
20. ledna 2018 14:25  

Tupě zírám.:)

Veronika Valíková řekl(a)...
20. ledna 2018 18:57  

Můj názor je jednoznačný i bez filmu. Dítě patří k matce, protože matky tady budou i poté, až bohatá multikulturní společnost zkolabuje. Ano ano, ne ne, říká Bible. Pěkný večer.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.