Průzkum: Přibylo dětí, které baví čtení knih

čtvrtek 18. ledna 2018 ·

V posledních pěti letech vzrostl počet dětí, které čtou rády knihy. Volný čas tráví četbou zhruba dvě třetiny mladších školních dětí a polovina těch starších. Zhruba čtvrtina starších dětí není podle průzkumu spokojena se seznamem "povinné četby", většina by si knihy vybírala raději sama. Polovina dětí se domnívá, že většina spolužáků ve třídě tuto literaturu nečte a čtenářské deníky a referáty připravuje pomocí internetu. Ukázal to průzkum Národní knihovny ČR a agentury Nielsen Admosphere, který včera jeho autoři představili novinářům. Informuje ČTK.

Náctiletí podle průzkumu přečtou za rok průměrně asi osm knih. Přibližně 14 procent jich ale přiznává, že knihy nečte vůbec, protože je to nebaví nebo na to nemají čas. Hlavním zdrojem informací o okolním světě je pro mládež internet.

Průzkumu se loni v létě a na podzim účastnilo 2009 respondentů. Byli mezi nimi děti a adolescenti mezi šesti a 19 lety i rodiče. Ve srovnání s podobným výzkumem z roku 2013 vzrostl podle aktuálních zjištění počet pravidelných čtenářů mezi mladšími školáky o šest procent. Mezi staršími školáky jich přibylo osm procent.

"Mezi lety 2003 až 2013 došlo k určitému propadu, a teď se dá říct, že se to zastavilo, respektive ten trend je mírně optimistický," uvedla Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.

Nejvýraznější vliv na rozvoj čtenářství má podle ní rodina. Děti vysokoškolsky vzdělaných rodičů čtou víc než ostatní. Vztah ke čtení podporuje u dětí mimo jiné předčítání knih, když jsou malé. Nikdy rodiče nepředčítali šesti procentům dětí, zjistil průzkum.

Žánrová skladba se proměňuje s věkem a liší se u dívek a chlapců. U mladších dětí patří v poslední době mezi nejoblíbenější knihy například Honzíkova cesta, Povídání o pejskovi a kočičce a Čtyřlístek. U starších dětí je to zejména Deník malého poseroutky. Mládež zaujalo také například Padesát odstínů šedi. Uvedené tituly ale v průzkumu zmínilo vždy maximálně pět procent dětí.

Celý tex naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.