Doktorandi dostanou přidáno

pondělí 22. ledna 2018 ·

Doktorští studenti na vysokých školách, kteří často platí za „motory“ místního výzkumu, by si letos mohli polepšit. Nový ministr školství Robert Plaga (ANO) by jim rád zvýšil stipendia. Stát dnes posílá školám 7,5 tisíce korun měsíčně na doktoranda, nově by mohla částka vzrůst minimálně na 10,5 tisíce, řekl Plaga v rozhovoru pro HN.


Kateřina Cidlinská (genderaveda.cz)
„Na doktorandech nám velmi záleží, protože pokud jsme jako stát masivně investovali do vědecké infrastruktury a pokud tyto kapacity dostatečně nevyužijeme, okno příležitostí se nám velmi rychle zavře,“ míní Plaga, který si prý přeje, aby stipendium narostlo ještě víc, ideálně na 11 tisíc korun. Poté co ve středu vláda podala demisi, zůstává otázka, jak se podaří jeho záměry prosadit a zda bude jako ministr pokračovat. V rozpočtu však letos po dlouhé době dostaly vysoké školy přidáno, což by se na výši stipendií pro doktorandy podepsat mělo.

Ti by více peněz na své studium a bádání uvítali, jejich asociace však upozorňuje, že to neřeší hlavní problém – že se jen ze stipendia nelze uživit. „Doktorát je v podstatě práce, ne jen studium. A získávat za práci, na kterou potřebujete magisterský titul, jedenáct tisíc korun, je docela bizarní,“ říká Kateřina Cidlinská, předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů. Upozorňuje, že jejich výsledná disertační práce je součástí výzkumu, z něhož vznikají vědecké – články nebo kniha. Ty si instituce připíše k dobru a dostane za ně peníze. Situace se podle asociace nezlepší, dokud je nezačnou vysoké školy zaměstnávat aspoň na poloviční úvazek a sledovat jejich kvalitu.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.