Historik Macháček nabízí nový pohled na osobnost Gustáva Husáka

neděle 17. prosince 2017 ·

Kniha historika Michala Macháčka Gustáv Husák představuje posledního komunistického prezidenta Československa z méně známé stránky. V obsáhlé publikaci symbol normalizačního režimu 70. a 80. let vystupuje jako významný slovenský intelektuál meziválečné éry, účastník slovenského národního povstání i jako obžalovaný v procesu s buržoazními nacionalisty. Autor sleduje Husákův vzestup a pád i pozvolný návrat k moci završený po srpnu 1968. Před osmadvaceti lety, 10. prosince 1989, Husák jako svůj poslední krok v prezidentské funkci jmenoval novou federální vládu v čele s Mariánem Čalfou. Krátce poté abdikoval. Informuje ČTK.


"Cílem bylo splatit historiografický dluh, stále scházela podrobná a komplexní biografie o životě a díle tohoto slovenského a československého politika," uvedl Macháček. Osobnosti Husáka se věnoval devět let. Vycházel z výzkumu dosud neznámých pramenů z českých, slovenských a ruských archivů i materiálů ze soukromého archivu Husákovy rodiny.

"Macháčkův Husák je dílem, které si zjedná a zaslouží odbornou i společenskou rezonanci. Není sporu, že text vyvolá i, většinou dílčí, diskuse, ale to ještě zvyšuje jeho prospěšnost. Pokládám je za dílo nepochybné odborné hodnoty a vysoké úrovně," ocenil dílo český historik specializující se na období 19. a 20. století Robert Kvaček

Celý text naleznete zde

4 komentářů:

laimes28 řekl(a)...
17. prosince 2017 12:26  

pane Komárku,jak se pohled na Husáka týká školské problematiky?

Pepa řekl(a)...
17. prosince 2017 15:55  

Ale pane kolego diskutující, nikdy jste neslyšel. že všechno souvisí se vším?

Nowak řekl(a)...
17. prosince 2017 21:53  

Kniha se týká moderních dějin, ke škole patří. Ale ke škole patří třeba i nové knihy o evoluci, prostě o všem.

Pro vyváženost:
Marek Švehla: Magor a jeho doba - dotisk jde do prodeje počátkem ledna.

tyrjir řekl(a)...
17. prosince 2017 22:09  

Na Bělehrááád! Dobrý voják Švejk - ČT1 - právě teď. :)))Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.