xxx: pořád častý podpis. Negramotných je hodně

pondělí 13. listopadu 2017 ·

V Severočeském kraji žijí podle úřadů stovky negramotných lidí, kteří se neumějí podepsat, nedokážou číst ani psát. A přibývá jich. Neschopnost pracovat byť jen s jednoduchým textem se ovšem netýká jen starých lidí, ale i třicátníků a mladších. Reportáž přináší MF DNES.


„S třemi křížky místo podpisu se setkáváme, letos dokonce i u třicetiletého muže. Učili jsme ho číst a psát, ale psaní vzdal, počty mu šly dobře. Osobně nechápu, jak je to v dnešní době možné. Úřady práce by měly tyto osoby podchytit a ty by měly povinně podstoupit rekvalifikační kurz, který by je naučil základy čtení, psaní a počítání,“ přiblížila Světlana Smočeková, předsedkyně Žateckého spolku Handicap, který se letos staral o devět negramotných osob.

Zkušenosti většiny různých sociálních organizací jsou podobné. Pracují s lidmi, které rodiče do školy téměř neposílali, protože je nutili pomáhat při sběru železa nebo s péčí o sourozence. „Jedna pětačtyřicetiletá paní neumí číst, nezná hodiny, datum, chronologický postup dnů v týdnu, o měsících nemluvě. Každý doručený dopis jí musíme přečíst a jednoduše vysvětlit, což je ale vzhledem k jejímu sníženému intelektu úkol téměř nemožný,“ popsala Helena Fadrhonsová z mostecké oblastní charity.

Negramotných pak přibývá hlavně kvůli tomu, že řada rodin hlavně v ghettech a na ubytovnách žije ze dne na den a vzdělání pro ně není důležité. Rodiče mají za to, že školu sami nepotřebovali, tak proč by měla být dobrá pro jejich děti.

Podle Pavla Majeráka z teplické oblastní charity se bohužel negramotnost týká více mladých vzdělávaných po roce 1989. „Praktická negramotnost, kdy lidé jsou schopni přečíst slovo či kratší text, nicméně nejsou schopni pochopit smysl vět a delšího textu, je velmi rozšířená. Prakticky negramotných klientů je 20 až 25 procent. A má to vzrůstající tendenci,“ poznamenal Majerák.

Celý text naleznete v dnešní MF DNES

7 komentářů:

krtek řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 10:21  

"Negramotných pak přibývá hlavně kvůli tomu, že řada rodin hlavně v ghettech a na ubytovnách žije ze dne na den a vzdělání pro ně není důležité. Rodiče mají za to, že školu sami nepotřebovali, tak proč by měla být dobrá pro jejich děti."
---
A co z toho může škola vlastně vyřešit?

Jana Karvaiová řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 11:35  

A stejne za to muze skola a basta.

Ygrain řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 11:41  

Tak nějak jsem si naivně myslela, že zanedbávání školní docházky má na starosti sociálka...

tyrjir řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 12:24  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 12:31  

xxx: pořád častý podpis. - Typický případ politicky korektní lži?!

Cože? POŘÁD anebo UŽ ZASE častý podpis?!

Dovoluji si vyslovit názor, že ve svém rozsahu tu jde o nový jev, který je PŘIROZENÝM důsledkem tzv. "politické korektnosti", ve skutečnosti však zmatečně lživé ideologizace (chaotizace) politiky, veřejného prostoru i školství samotného.

Není to (jen) prostou "změnou životního stylu", jak se domnívá tisková mluvčí MŠMT. Je to dáno především lživou ideologizací veřejného prostoru i školství samotného. Lež je například nazývána "polititickou korektností", protisystémová opatření (překompetentněné RVP, inkluze, Kariérní (ne)řád atd.) jsou prohlašována za opatření systémová. Demagogický názor či dokonce diktát "neoliberálních politruků" má v médiích i v MŠMT mnohdy větší váhu než věcně správný odborný názor. Udržet si v tom systematickém (post faktickém) matení pojmů, které vykazuje znaky novodobé DIKTATURY LŽI, jako rodič nebo učitel důstojnost je i pro rodiče i pro učitele čim dál těžší. Tohle vše se nutně musí projevit i v)) gramotnosti dětí i dospělých.

http://www.ceskaskola.cz/2017/11/problemy-se-ctenim-ma-petina-deti.html

Proč jde o přirozený důsledek? Proč by na lež rezignovaní a proti lži pasivně rezistentní prostí lidé, kteří nejsou s tou chaotickou DIKTATUROU LŽI ztotožniěni, měli třeba jen posílat děti do školy? Proč by měli číst nějaké složitosti, když mají svůj názor a svá práva, když vidí, že sociální dávky dostanou ke svým všelijakým přivýdělkům i za ty tři křížky? Mají přeci svůj názor a práva a to stačí, ne? Vždyť to u těch politickych politruků vidí, že to i u nich tak funguje. Tak proč o tom ještě číst a psát...

J.Týř

turistao 982 řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 18:26  

Třemi křížky by se měl podepisovat člověk, který má minimálně devět tříd ZŠ. Pokud se jedná
o osobu s akademickým titulem, měla by se podepisovat čtyřmi křížky, aby byl rozdíl ve vzdělání patrný na první pohled.

poste.restante řekl(a)...
13. listopadu 2017 v 18:45  

Ale pak by měla za prvním křížkem následovat tečka, ne?
;-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.