Rozhovor: Jak může pedagogicko-psychologická poradna poradit s výběrem střední školy

pátek 20. října 2017 ·

Přílohu Střední škola přináší dnešní MF DNES. Mimo jiné je v ní i rozhovor s Markétou Frýdvalskou z Pedagogickopsychologické poradny pro Prahu 3 a Prahu 9. „Můžeme posoudit, pro jaký typ středoškolského studia má dítě největší předpoklady či jestli pro něj zvolený typ školy nebude moc náročný,“ říká v rozhovoru Frývaldská


V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Existují nějaké testy, které mohou dětem pomoct při výběru budoucího směrování?

Ano, existují. Testové vyšetření trvá zhruba čtyři hodiny a obsahuje zpravidla zkoušku rozumových schopností a zájmové dotazníky.

Provádějí tyto testy základní školy, nebo jen pedagogicko-psychologické poradny?

Pokud na škole funguje psycholog, tak ten může takové testování udělat. Většina škol však psychologa nemá, a nemá tudíž k dispozici testovací materiál. Výchovní poradci mají jednoduché screeningové dotazníky, ale komplexně testově vybavení nejsou.

Takže mají-li rodiče s dětmi zájem o toto šetření, musí přijít k vám?

Mohou k nám, anebo k soukromému psychologovi, který má rovněž možnost těchto testů.

Jaký je poplatek za toto testování?

Pedagogicko-psychologické poradny jsou zřizovány státem a poskytují tyto i další služby zdarma. Platí se pouze poplatek za testový materiál, což je asi 100 korun.

Může test ukázat, na kterou střední školu má dítě jít?

Takhle to nefunguje. My můžeme posoudit, pro jaký typ středoškolského studia má dítě největší předpoklady, jestli to pro něj nebude moc náročné. Zároveň máme možnost porovnat jeho studijní předpoklady s předpoklady ostatních dětí. A to nejen na základě výsledků na základní škole, ale sledujeme i zájmy či rozumové schopnosti. Při naší práci nejde jen o test, následují ještě konzultace se zákonnými zástupci.

Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
20. října 2017 v 12:30  

Nejsou náhodou poradny zavaleny vyšetřováním handikapovaných dětí v souvislosti s inkluzí?
Kolik pracovníků PP poraden má jako vedlejšák soukromou praxi?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.