„Příští stanice Bergen-Belsen“: V Německu se přou kvůli pojmenování vlaku po Anně Frankové

úterý 31. října 2017 ·

Vlna kritiky se snesla na německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) kvůli úmyslu pojmenovat jeden ze svých vlaků po židovské dívce Anně Frankové. Za nevkusný úmysl považují hlavně proto, že právě ve vlacích deportovali nacisté na smrt miliony Židů včetně samotné Frankové. Rezervovaný postoj k nápadu zaujala i nadace, která spravuje odkaz Anny Frankové, asi nejznámější oběti masového vraždění Židů během druhé světové války. Informuje ČTK.


Anne Franková
Snaha pojmenovat jeden z nové generace vysokorychlostních vlaků po Anně Frankové je součástí nového projektu společnosti Deutsche Bahn, která chce tímto způsobem uctít celkem pětadvacet významných Němců.

Po železnici by v budoucnu měly jezdit vlaky pojmenované například po poválečných kancléřích Konradovi Adenauerovi, Ludwigu Erhardovi a Willym Brandtovi, po členech protinacistické odbojové organizace Bílá růže sourozencích Hansovi a Sophii Schollových, po teologovi a odbojáři Dietrichovi Bonhoefferovi, filosofech Hannah Arendtové a Karlovi Marxovi či herečce a zpěvačce Marlene Dietrichové. Jména vybrala odborná porota z návrhů ze strany veřejnosti.

Rezervovaný postoj vyjádřila k plánu Německých drah i amsterodamská Nadace Anny Frankové. "Pojmenování vyvolává kontroverze a my tomu rozumíme," uvedla v prohlášení. Spojení Anny Frankové s vlakem podle ní vyvolává asociace s pronásledováním Židů a deportacemi během druhé světové války. "Uvědomujeme si ale také, že takovéto iniciativy většinou vznikají s dobrým úmyslem," doplnila nadace.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.