Martin Fendrych: Národ Komenského se zbláznil. Učitele platí mizerně, ale valí na ně obří odpovědnost

pondělí 4. září 2017 ·

„Národ Komenského se zbláznil, chová se, jako by o budoucnost nešlo. Neexistuje tlak společnosti, aby učitelé brali víc. Zato čím dál víc vidíme, jak rodiče (základ společnosti) zvyšují svoje požadavky na kantory, jak na ně přenášejí odpovědnost za výchovu a považují to za samozřejmost. Z učitelů se tak stávají jacísi externí domácí vychovatelé, na něž se rodič klidně oboří: ´Co to ten můj kluk zas vyved? Jak ho to tady vychováváte?´," píše Martin Fendrych v komentáři pro server Aktuálně.cz.

Fendrych mimo jiné píše:


Martin Fendrych (repro ČT)
Je známo, jak školy zatížila inkluze, trend naprosto žádoucí a moderní, který však často neprovází dostatek profesionální podpory, asistentů, školení či vzdělávání (a dostatek času se školit a vzdělávat). Nejde jen o inkluzi, novela školského zákona nutí základní i střední školy, aby šly tvrdě proti šikaně. Zase: je to v pořádku, jenomže taková situace vyžaduje velké úsilí kantorů, často tvrdé střety s rodiči, mimořádné psychické vypětí.


O neexistujícím, leč o to víc slibovaném kariérním řádu nemá smysl mluvit. Nekoná se. Koná se tak leda kariérní neřád. To znamená, že mladí kantoři dál postrádají motivaci (a taky proto ze škol odcházejí) a starší a staří bývají i v rámci kolektivu, ve kterém se pohybují, nedoceněni.


Celé to nedává smysl, české ekonomice se už několik let dobře daří, ale stát není ochoten či schopen kantory dobře ohodnotit. Necení si jich. Že jsou nejhůře placeni v zemích EU, je nejen těžko přijatelné, ale i po všech těch slibech zcela nepochopitelné.


Nemůžeme se divit, že ti, kteří učí, jsou čím dál vystresovanější a nervóznější, což pociťují hlavně děti, a ti, kteří by měli jít učit, raději včas míří někam jinam.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
4. září 2017 9:11  

Kde ku..a všichni ti "odborníci a komentátoři" byli posledních X let?

Jo, už vím, dělali chytrý, jak to děláme špatně a co máme zlepšit... To se teď nenosí, teď je móda jiná.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.