Povinný poslední rok školky – nehrozí „ghettoizace“ školek?

čtvrtek 17. srpna 2017 ·

"Mám děti už starší, ale stát se to před pár lety, udělám všechno pro to, abych svoje děti přesunul jinam,“ konstatoval divák včerejší diskuse České televize o změnách v předškolním vzdělávání. Bál by se toho, že „zákon nažene do stejné školky nepřizpůsobivé děti z vyloučených lokalit“. Měl na mysli zákon, podle něhož je poslední rok školky povinný. Nehrozí, že namísto toho, aby povinný rok školky pomohl dětem z vyloučených lokalit, vytvoří „ghetto školky“ a spíše vyhrotí vztahy mezi majoritou a lidmi z vyloučených lokalit, převážně Romy?
Ministerstvo školství zastupoval Jaroslav Faltýn ředitel odboru předškolního a základního vzdělávání: „Ten systém spádovosti má zpřehlednit nabídku a poptávku, ale to není samozřejmě předmět té otázky. Tak obávat se reakce rodičů samozřejmě lze, někteří rodiče mohou reagovat na to, že se rozrůzní to prostředí nebo složení skupin v některých konkrétních mateřských školách způsobem, který uznají za vhodný, samozřejmě tu svobodu mají a mohou umístit dítě i mimo spádovou školu. Na druhou stranu tu ghettoizaci nebo tu konzervaci toho stavu vyloučení zajistí právě to, pokud nebudou mít děti z těch lokalit příležitost se vzdělávat nějakým organizovaným, smysluplným, systematickým způsobem a pokud ta vzdělávací nabídka nebude cíleně mířit právě na ně, navíc ve spolupráci s neziskovými organizacemi tak, jak jsme slyšeli právě v příspěvku z Ústí nad Labem, a to není jediný příklad. Výbornou práci dělají neziskovky třeba i v Ostravě a my víme, že děti, kterým se ti lidé věnují, věnují jim tu péči, vysvětlují rodinám smysl vzdělávání, tak jsou schopné nastoupit i do velmi kvalitních základních škol a úspěšně v nich setrvat, takže to je jeden z důvodů, který poukazuje na to, co bylo už dokázáno i mnoha výzkumy, že zkrátka včasné zapojení do vzdělávání a podpora toho, aby to dítě dosáhlo nějakého maxima svých možností, tak určitě má smysl a je ve výsledku přínosem jak pro dítě, tak i pro jeho okolí.“


Moderátor Tomáš Drahoňovský zprostředkoval další divácké dotazy: „Neuvažovalo ministerstvo, že by se rodičům, kteří nepošlou dítě do školky, krátily dávky?“ „Povinnost vychodit celou školku, na to se ptá divačka Johana, taktéž se ptá na vyloučené lokality, ale pravda je taková, že pokud tedy existují snad nějaké doklady o tom, že školka pak prospívá nebo předškolní vzdělávání prospívá výsledkům ve škole, výsledkům v dalším životě, tak je to plán do budoucna? Stávající reprezentace ministerstva?“


Jaroslav Faltýn: „Ne, o krácení dávek jsme neuvažovali. Zákon jasno stanovuje sankci za přestupek v podobě pokuty 5 tisíc korun, ale to skutečně není ten smysl té novely. Ta sankce může mít předstupeň v podobě dohody s rodinou, jednání s rodinou a ten kontakt s tou rodinou je asi ten první krok, který by měl nastat v případě, že dítě není zapsáno. Jak škola, tak obec může začít s rodinou komunikovat, může samozřejmě využít i podpory neziskové organizace a účelem je přivést tu rodinu do vzdělávacího systému a zasáhnout do dítě vzdělávací nabídkou, ne sankcionovat.“


Jaroslav Faltýn dodal, že plán na povinnou tříletou docházku do školky na ministerstvu neexistuje.


Celý pořad je ke stažení zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.