Vysoké školy bojují o vyšší rozpočet. Krajní možnost je nezahájit výuku, říká předseda Rady vysokých škol

neděle 16. července 2017 ·

Vysoké školy nesouhlasí s tím, kolik peněz by měly dostat podle návrhu na příští rok. Neodpovídá tomu, co jim bylo opakovaně slibováno ministryní Kateřinou Vlachovou. Na jednání zbývá už jen několik týdnů, a pokud se strany neschodnou, je možné, že podzimní semestr nezačne v řádném termínu. V Interview Plus to řekl Jakub Fisher, předseda Rady vysokých škol.


Jakub Fischer (vse.cz)
Předseda České konference rektorů Tomáš Zima řekl, že vysoké školy by měly oproti návrhu rozpočtu dostat o 4,5 miliardy korun navíc. „Navýšení o 4,5 miliardy nám slíbila paní ministryně Valachová, opakovaně tuto částku uváděla. S touto částkou tak jdeme na jednání,” říká Fischer.

Slíbenou částku považuje Fischer za opodstatněnou. „Ať už jde o srovnání financování vysokých škol v čase, nebo vzhledem k situaci v zahraničí,” myslí si.

„Pan předseda vlády nám občas napíše takový milý dopis o tom, jak nás podporuje a jak je vysokoškolské vzdělávání důležité. Ale například v posledním dopise, který zaslal předsedovi České konference rektorů, žádný konkrétní návrh na navýšení rozpočtu není,” říká Fischer.

„Jde o to, aby měl na vysokých školách kdo zajistit provoz. Celý problém je v tom, že mzdy v soukromé sféře a platy ve veřejné sféře výrazně rostou, zatímco mzdy vysokoškolských učitelů nerostou. Ti lidé prostě utíkají, první utečou ti kvalitní,” dodává předseda


Celý text a rozhovor ke stažení naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.