Jen pětina táborů zakazuje mobily. Děti i rodiče je vyžadují, odborníci radí digitální detox

pondělí 10. července 2017 ·

Podle průzkumu České rady dětí a mládeže jen na pětině táborů děti mobil vůbec nepoužívají, stejný počet je naopak dětem dovoluje bez omezení. Na šedesáti procentech táborů mohou děti mobil používat jen v předem stanovenou dobu. Odborníci ale doporučují využít tábor jako příležitost k digitálnímu detoxu. Mobily na táborech nevidí rádi ani pořadatelé. "Ale rodiče i děti to vyžadují, nemůžeme si dovolit je zakazovat," vysvětluje Lubomír Kraus, jednatel Agentury7, která tábory pořádá. Reportáž přináší server Aktuálně.cz.


"Mobily nezakazujeme, to už by dnes nešlo. Ale společně s přihláškou je výrazně nedoporučujeme. Stejně si je děti vozí. Že to není dobře, o tom žádná," dodává Kraus. Pořadatelům táborů vadí i to, že dříve se tam děti posílaly i kvůli tomu, aby se trochu osamostatnily, naučily se o sebe postarat. To ale odpadá, když mají pořád na drátě rodiče.

O trochu snazší situaci mají tábory, které pořádají skauti a další oddíly, kam děti chodí celý rok, a rodiče se tak s vedoucími dobře znají. Zákaz mobilů jich podle průzkumu využívá čtvrtina.

Závislost na digitálních technologiích se projevuje i u rodičů. Dříve bylo normální, že poslali dítě na tábor a za 14 dní si vyměnili jen několik pohledů. Dnes potřebují informace pořád.

"Když den nedáte na Facebook fotky, hned volají, co dneska děti dělaly a jak to, že tam nejsou," říká Kraus. Podle něj už se doba tradičních táborů vytrácí. Komerční provozovatelé nabízejí paintballové, jazykové, počítačové a další specializované tábory, aby vůbec děti nalákaly. "Přijde mi, že dnes je tábor spíše taková rekreace s animačním programem, než že by děti něco samy vytvářely, jak to bývalo dříve," míní.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.