Zbývají necelé tři týdny, které určí, jak učitelé budou využívat internet

pondělí 1. května 2017 ·

Pokud chce učitel v hodině využít ve výuce vhodné obrázky, bude si muset vystačit převážně jen s obrázky z učebnic, neboť ty na internetu mohou být zatíženy autorskými právy a nebude je moci pro vzdělávací účely použít. Takové důsledky může přinést navrhovaná směrnice k autorskému právu na jednotném digitálním trhu, kterou nyní Evropská komise projednává. Aby nová legislativa odpovídala využívání internetu ve vzdělávaní pro 21. století, je možné oslovit evropské poslance prostřednictvím petice. Tu je možné podepsat do 15. května.

Tamara Kováčová (eduin.cz)
Podle navrhované směrnice např. portugalští učitelé nebudou moci na rozdíl od nizozemských pustit v hudební výchově celou skladbu z internetu. Každá země si totiž může určit výjimku a hrozí, že pro každou členskou zemi budou jiná pravidla. “V digitálním prostředí, které nezná žádných hranic, nedávají tyto rozdíly pro vzdělávací oblast naprosto žádný smysl. Návrh zabraňuje plnému využití internetu pro potřeby vzdělávání,” říká koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání v organizaci EDUin Tamara Kováčová. Proto více než tří desítky organizací z dvanácti zemí sepsaly petici, která je adresována evropským poslancům. Aliance pro otevřené vzdělávání nabídla možnost se k petici připojit prostřednictvím její české verze.

Tři závažné nedostatky, které stávající navrhovaná Evropského parlamentu o autorském právu na jednotném digitálním trhu obsahuje:

1. Směrnice počítá s možností místo výjimky v autorském právu pro vzdělávací účely využívat placené licence. Některým školám a dalším vzdělávacím institucím tak může být znemožněn přístup ke vzdělávacím zdrojům.

2. Výjimka se vztahuje pouze na vzdělávací instituce (školy) a opomíjí, že se děti i dospělí vzdělávají také prostřednictvím organizací neformálního vzdělávání (knihovny, muzea atd.). Výjimku by proto nešlo uplatnit pro celoživotní vzdělávání, které je v rychle se měnící společnosti velmi důležité.

3.Směrnice rozlišuje vzdělávání v on-line a off-line prostředí, přičemž děti i dospělí se vzdělávají jak prostřednictvím internetu, tak i ve školách, kurzech atd.

Více o navrhované směrnici v TZ Aliance pro otevřené vzdělávání zde.


Zdroj: Tisková zpráva Aliance pro otevřené vzdělávání

5 komentářů:

Nowak řekl(a)...
1. května 2017 v 12:25  

Autorská práva na internetu platí i teď. Jen část obrázků (a dalšího obsahu) je k dispozici ke zcela volnému nevýdělečnému využívání. Mění se snad něco?

Unknown řekl(a)...
1. května 2017 v 13:40  

Že by byznys? Někdo má málo peněz?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
1. května 2017 v 13:45  

Asi nová akce: "Internet ze škol". Už bylo na čase! Křídu ničím nenahradíš!!!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
1. května 2017 v 13:48  

To jako se nesmí používat obrázky GIF, dokonce si někdo nárokoval i právo na Odkaz kamkoliv. Jo jo, svět začíná bejt nějakej takovej divnej. A nečtěte to, mám na to autorské právo.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2017 v 11:39  

Co se týče využití obrazového materiálu nejen do výuky, doporučujeme modul Obrázky na Metodickém portálu RVP.CZ (http://obrazky.rvp.cz/). Návod a základní informace o vyhledávání a citaci obrázků na internetu naleznete rovněž zde (http://referat.blogy.rvp.cz/2016/03/07/vyhledavani-a-citace-otevrenych-vyukovych-zdroju-se-zamerenim-na-obrazky-a-fotografie/).

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.