Jistota místa ve školce nebude. Slibovaný nárok neexistuje

úterý 30. května 2017 ·

Před dvěma lety slíbila ministryně školství Kateřina Valachová nárok na místo ve školce pro čtyřleté a postupně také pro tříleté i dvouleté děti.  Jenže zákon tento slib formuluje tak, že žádnou záruku místa ve školce rodičům fakticky nedává. Informují Hospodářské noviny.


Ludmila Němcová (smocr.cz)
„Žádný nárok na místo ve školce pro čtyřleté, potažmo tříleté či dvouleté děti v zákoně není. Je tam jen přednostní právo na přijetí, které v podstatě mění jen přijímací proces. Povinnost pro obce zajistit místa platí jen pro všechny pětileté děti, kde je daná povinná docházka,“ vysvětluje vedoucí školského odboru Středočeského kraje Radek Coufal.

Místo nároku se do zákona dostalo přednostní přijímání dětí. Ministerstvo školství ale trvá na výkladu, že obce místa zajistit musí. „Obce mají podle školského zákona povinnost zajistit místo všem spádovým dětem,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství. Jenže tuto povinnost mají obce i dnes, a přesto se stávalo, že pro tříleté děti ve školkách místo nebylo. Svaz měst a obcí už postoj samospráv řeší.

„Zaregistrovali jsme, že některé obce si to vykládají tak, že školky mají povinnost přijímat přednostně pouze do výše rejstříkové kapacity školky,“ potvrdila Ludmila Němcová, která má ve svazu na starosti školství. „V zákoně je to bohužel opravdu nešťastně formulované, působí to tak, že povinnost je omezená kapacitou. Na druhou stranu poslanci a paní ministryně jasně deklarovali, že záměrem je zajistit místa ve školkách. Proto my obcím doporučujeme, aby kapacity zajistily,“ uvedla Němcová.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Pepa řekl(a)...
30. května 2017 12:36  

Poslanci jasně deklarovali, ale zákon schválili tak, že připouští i jiný výklad. Tady je někdo asi deregene... degerene... denegere...

laimes28 řekl(a)...
30. května 2017 14:28  

logika "expertů" mšmt
1.školka je povinná
2.na školku ení nárok
3,nikdo není povinnen školky provozovat

chce se mi vykřiknout : co xx xxxxxx to xxxxx vymyslet a co xx xxxxxx to mohlo schválitČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.