Ministryně školství Valachová chce v rozpočtu růst platů učitelů o deset procent

čtvrtek 6. dubna 2017 ·

Ministryně Kateřina Valachová chce při vyjednávání o rozpočtu na rok 2018 prosadit zvednutí tarifu učitelských platů o deset procent. Odmítá přitom diskusi o zvyšování zvlášť v nárokových a nenárokových složkách, jak tomu bylo loni. Valachová to řekla novinářům po jednání s odbornými asociacemi ve školství. Informuje ČTK.

Kateřina Valachová (twitter.com)
Navýšení platů pro učitele bude stát 9,5 miliardy korun, uvedla Valachová. Podobné navýšení chce prosazovat i pro nepedagogické pracovníky, jejichž platy vyrovnávají údajně ředitelé škol 100 miliony korun ze školského rozpočtu do minimálních mezd. "To já pokládám za ostudné," řekla ministryně.

Valachová zdůraznila, že bude usilovat o silný školský rozpočet na další tři roky. Je podle ní nezbytný pro správné fungování změny financování škol a také nového kariérního řádu, o kterém má v pátek hlasovat Sněmovna. "


Celý text naleznete zde

14 komentářů:

BP řekl(a)...
6. dubna 2017 v 20:11  

A letos už nic nebude!?
Zdravotníky, hasiče, policisty a vojáky čeká 10% letos a my nic?
Jak se dostaneme do roku 2021 na 130% průměru?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
6. dubna 2017 v 21:47  

Nedostaneme. A vy jste čekal(a) co? Že ano? Narodil(a) jste se včera?

BP řekl(a)...
6. dubna 2017 v 21:53  

Tak marně doufám, že ještě než definitivně skončím, snad uvidím těch 130% na výplatní pásce, už na ně čekám téměř 20 let.

Vladimír Stanzel řekl(a)...
7. dubna 2017 v 6:10  

Letos bylo loni - tím, že se přidalo pár drobných už od září, to mají pro letošek na MŠMT splněno. Jak svého času pravil obyvatel Hradu - slibem nikoho nezarmoutíš...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
7. dubna 2017 v 7:01  

To se nedá. Odbory s ní souhlasí a bez razantní akce jako stávka se nepohne ničím. A stávka bez odborů, nevím, nevím.

mirek vaněk řekl(a)...
7. dubna 2017 v 7:27  

Sliby chyby. Z hlupáka se přes noc génius nestane. 20 let politici a ministerští úředníci na školství šetří. Myslíte si, že to za pár měsíců změní? Že změní své politické myšlení, že změní přístup k podřízeným, když mnozí pamatují ještě Brežněva. Jenže nepochopili, že už nejsme v době umístěnek. I když mnozí by to určitě rádi zavedli a možná už i připravují. Jiné řešení asi není. Když nezvednou násobně peníze, aby schopné přitáhli do škol, tak musí buďto zvýšit počet žáků ve třídách(financování na třídu tomu nasvědčuje), ale to pomůže jen dočasně, nebo zavést umístěnky(zabránit absolventům aby ze školství utekli) nebo tam nahnat nezaměstnané. Ale to si nedovedu představit jak to budou chtít udělat.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
7. dubna 2017 v 7:43  

Zruší požadavek VŠ vzdělání.

RP řekl(a)...
7. dubna 2017 v 7:44  

Pokud vím, odbory navrhují 15%, s kým jiným MŠMT jedná, netuším (vím - s nikým).

Unknown řekl(a)...
7. dubna 2017 v 8:38  

" bez razantní akce jako stávka se nepohne ničím"

Všimněte si stávky v dopravě. Stávka kantorů by bohužel dopadla mnohem hůře. ČSSD je tak hustě protkána s odbory, že jakákoliv nespokojenost bude "ubita" hned v zárodku.

"zavést umístěnky(zabránit absolventům aby ze školství utekli) " - to si nedokážu vůbec představit, protože by se jednalo o diskriminaci. EU totiž proklamuje v jedné ze svých 4 priorit a svobod "volný pohyb pracovních sil". Muselo by se to zavést plošně na všech VŠ (hlavně na lékařských fakultách).
Učitelům bylo přidáno v roce 2016 6%, bezpečnostním složkám státu 5%. Letos dostanou bezpečnostní složky dalších 10%. Sliby o přidání 10% v roce 2018 zavání vydíráním. Když nás (ČSSD) nebudete volit, tak vám Babiš, Bělobrádek, Fiala a Kalousek po volbách nepřidají ani vindru. Je to tak křišťálově čisté, že to ani průhlednější být nemůže.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
7. dubna 2017 v 8:44  

"Všimněte si stávky v dopravě. "

Všiml :-)

I když se nedomluvili pořádně, i když všichni (nahoře) tvrdí, že peníze dostali (řidiči), tak vláda uvolnila půl miliardy navíc.

A to je procentuální navýšení platů řidičů daleko vyšší než učitelů. Nikdo po nich nechce kariérní řád a nikdo se neptá, jestli se tlemí úsměvně při prodeji lístku...

Jana Karvaiová řekl(a)...
7. dubna 2017 v 9:43  

Nikdy jsem nebyla dobrá v matice.
Tohle ale vypočítám. jestliže každý rok bude navýšení 10%, v reálu ovšem tak 7%, bude to přidání cca 1500 .
2018_2019_2020 =přidáno 4500,-
A jsme kde? Na cca 32 000,- A ten zbytek pak dostaneme najednou?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
7. dubna 2017 v 9:50  

Ono to se zvyšováním základu vyjde čistě matematicky trošku jinak, nicméně v reálu to bude tak, že se navýšení na 130 % nebude konat ani náhodou, budeme rádi, když se nepropadneme výrazně pod 100 %.

Divím se, jak právnička (Valachová) může mít tak mizerné myšlení nebo jí to není aspoň blbý, vykládat takový nesmysly (o těch 130 %).

Nesmysl můžu Komárku? To je politicky korektní?

tyrjir řekl(a)...
8. dubna 2017 v 2:10  

Když jsem byl malý, chtěl jsem být kosmonautem.

Unknown řekl(a)...
8. dubna 2017 v 11:11  

8. dubna 2017 2:10

A já členem bezpečnostních složek v ČR v roce 2017.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.