Zbyněk Petráček: Škola jako vizitka obce

sobota 18. března 2017 ·

„V roce královny Marie Terezie se školství dostává do popředí – právě ona prosadila povinné vzdělání. Od ní pak vedla přímá cesta ke škole prakticky v každé obci. Proto i dnes může prakticky každá obec připomínat své školství, jak k tomu inspiruje Jílové,“ píše o inspirativní výstavě Škola základ života komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček.

Výstava názorně ukazuje školu – třídu, pomůcky, ukázky vysvědčení – v době monarchie, první republiky i komunismu (fajnšmekři ocení třeba vysvědčení z nepovinné výuky náboženství z roku 1970).

Na infotabulích líčí vývoj v samotném Jílovém. Přibližuje dodnes známé osobnosti z řad učitelů, ba i školníků. Tím dokládá, že škola nebyla jen povinností danou zákonem, ale i vizitkou každé obce. A že každá obec k tomu má co říci. Škola základ života.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, do 30. 6.

Celý text naleznete v dnešních Lidových novinách

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.